Co na obiad? Schab po lasowiacku według dawnej receptury

Miłośnicy polskiej kuchni, którzy jeszcze nie wiedzą, co zrobić na obiad, powinni spróbować przepisu na schab po lasowiacku. Ten podkarpacki specjał opiera się wyłącznie na łatwo dostępnych składnikach, jest sycący i po prostu przepyszny.

Schab po lasowiacku - przepis | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Rozbudowujesz swój notes z pysznymi przepisami? Koniecznie musisz spróbować smakołyku kuchni lasowiackiej, czyli schabu. Jeśli wciąż nie wiesz, co na obiad ugotować swoim najbliższym, tak podane mięso z pewnością przypadnie im do gustu. To połączenie najlepszych, regionalnych smaków z Podkarpacia.

Sprawdź także: Co na obiad? Pierś kurczaka z masłem jabłkowym

Kuchnia lasowiacka

W wielu miejscach kultura lasowiacka nadal jest żywa, choć nie w takim stopniu, jak kiedyś. Lasowiacy to grupa etnograficzna, która zajmuje całą północną część Podkarpacia. Pierwsi reprezentanci osadzili się w okolicy Puszczy Sandomierskiej, która ukształtowała wiele ich zwyczajów.

Lasowiacy posługują się charakterystyczną gwarą, mają swoje stroje, a w kuchni - gotują to, co można było kiedyś znaleźć w puszczy i uprawiać na nieurodzajnych glebach. Kuchnia lasowiacka dominuje więc w ziemniaki, mleko, jaja, kapustę, zboże, kaszę, groch, grzyby, owoce leśne, chleb, dziczyznę i mięsa hodowlanych zwierząt. Nie przeszkodziło to w stworzeniu wielu tradycyjnych, aromatycznych dań.

Schab po lasowiacku - przepis

Co to jest schab po lasowiacku? Przepis skrywa miękkie, bardzo soczyste kotlety duszone, oczywiście w towarzystwie cebuli i suszonych grzybów. To właśnie ostatni składnik podkręca smak dania i nadaje mu leśny aromat, typowy dla kuchni lasowiackiej. Ciemnobrązowy sos, dzięki podgrzybkom, jest jeszcze bardziej wyrazisty. Obiad najlepiej podać z kaszą gryczaną lub ugotowanymi ziemniakami.

Składniki

  • 50 g suszonych grzybów (najlepiej podgrzybków),
  • kilogram schabu,
  • litr maślanki,
  • 3 cebule,
  • 2 ząbki czosnku,
  • olej rzepakowy do smażenia,
  • sól i pieprz (do smaku),
  • łyżka mąki (do zagęszczenia sosu).

Jak zrobić schab po lasowiacku? Na początku przepłucz grzyby, włóż do garnka i zalej zimną wodą. Odstaw na kilka godzin. Dokładnie umyj mięso i pokrój w plastry o grubości ok. 2 cm. Ułóż w naczyniu żaroodpornym i zalej maślanką. Odłóż na kilka godzin, koniecznie w chłodne miejsce. 

Po upływie czasu dobrze osusz każdy kotlet, lekko rozbij, a następnie smaż na rozgrzanym tłuszczu. Wystarczy po minucie na stronę. Poszatkuj cebule na drobną kostkę, zeszklij w głębszym garnku, dodając odrobinę tłuszczu. Na zarumienionej cebuli połóż kotlety. Dodaj namoczone, pokrojone w kawałki grzyby oraz wodę, w której się moczyły. Dopraw solą do smaku.

Przykryj garnek i duś do miękkości mięsa, czyli ok. 35-50 minut. Pod koniec obierz czosnek i pokrój w plasterki. Warzywo dodaj w ostatnich minutach duszenia, całość dopraw też wtedy pieprzem. Zagęść sos łyżką mąki - przemieszaj wszystko i podawaj, gdy gorące.

Źródło: Smaker.pl, trzecitalerz.blogspot.com

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Łącz z ciepłym mlekiem albo kawą. Kilogramy polecą w dół, cholesterol też »

Najlepsze odmiany ogórka gruntowego. Ogrodnicy przestrzegają przed jednym typem nasion »

Pij szklankę dziennie. Metabolizm przyspieszy, wystające boczki rozpłyną się w powietrzu »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Lody w waflu

Lody przygotowane z przepisu KORAL oto link do przepisu; https://smaker.pl/pr...

Odsłon: 1529

15 min
15
Desery Jabłecznik na biszkoptach

Jabłecznik przygotowałam z przepisu Kulinarna chwila - oto link do przepisu h...

Odsłon: 312

30 min
12

Polecane artykuły

Informacje Warzywa w tej postaci mają najwięcej witamin i minerałów. Jedz je codziennie

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów kiełków, najczęściej spotkać można te z rzodkiewki, słonecznika, brokułów, czy lucerny. Kryją w sobie moc wita...

0
Informacje Szparagi na 10 sposobów. Pieczone, gotowane, w sosach - najlepsze przepisy

Szparagi to warzywa cenione nie tylko za wyjątkowy smak, ale również bogactwo substancji odżywczych i mnogość zastosowań w kuchni. Możesz przyrządz...

0
Informacje Szczaw – ulubione warzywo naszych babć. Co można z niego zrobić?

Dla jednych szczaw to zwykły chwast, dla innych – smaczne i bardzo zdrowe warzywo. Pomaga przy obrzękach i dolegliwościach układu pokarmowego, spow...

1
Informacje Młoda kapusta z koperkiem Ewy Wachowicz. Jeden składnik robi robotę

Młode, wiosenne warzywa są zazwyczaj najsmaczniejsze, często kryje się w nich również więcej składników odżywczych. Podobnie jest w przypadku młode...

5