Sezon na truskawki

Czas na leczo!

Narodowa potrawa Węgier, ciesząca się takim statusem jak nasz, swojski bigos. Podbiła podniebienia Polaków i podbija nadal, co sezon. Gdy tylko na straganach pojawią się tanie papryki – gotujemy leczo!

Za co tak je lubimy?


Po pierwsze, jest to potrawa jednogarnkowa, a po takie pomysły zawsze sięgamy, gdy nie mamy pomysłu lub ochoty na gotowanie. Cały proces wykonania potraw jednogarnkowych z reguły sprowadza się do posiekania składników, wrzucenia ich do garnka, zagotowania i mieszania co jakiś czas.

Leczo jest sycące, a jednocześnie lekkie. Może posłużyć jako dodatek do obiadu lub, częściej, jako pełnowartościowy posiłek. Z reguły gotujemy słuszną porcję, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by leczo odgrzać na drugi dzień, zabrać do pracy, a nawet zamrozić i zachować na bezpaprykowe dni.

Leczo pachnie i smakuje. Słodkawy, charakterystyczny aromat bez trudu pokieruje każdego wielbiciela węgierskich specjałów do kuchni, która podaje leczo. A smak? Paprykowy, czyli słodko-pikantny, podkreślony ulubionymi ziołami oraz... mielona papryką.

Dodatkowo papryka jest zdrowa. Przede wszystkim obfituje w witaminę C oraz B. Zawiera także wapń, żelazo i magnez. Warto zadbać, by nasze leczo było kolorowe. Nacieszy nie tylko nasze oczy ale także zadba o zdrowie. Papryka czerwona, która jest podstawą leczo, dba o naszą skórę dzięki beta-karotenowi, a 100 gram tej odmiany pokryje 70% dziennego zapotrzebowanie na witaminę A, a ma pozytywny wpływ na nasze oczy.

Dodanie papryki zielonej, to dołożenie porcji kwasu foliowego zalecanego zarówno kobietom w ciąży, osobom dbającym o dobry nastrój oraz tym, którym zależy na poprawnym wchłanianiu żelaza. Dodatkowo ta odmiana zawiera witaminę E, czyli witaminę młodości. W papryce żółtej również znajdziemy E oraz przeciwutleniacze - luteinę oraz zeaksantyny - które czyszczą naszą siatkówkę z wolnych rodników, poprawiając tym samym nasz wzrok.


Jak zrobić dobre leczo?

Jak w przypadku każdej potrawy - tak i leczo ma kilka żelaznych zasad, których warto przestrzegać.

Oryginalne leczo powstaje na wędzonej słoninie lub boczku, który kroimy w kostkę, wytapiamy tłuszcz i zesmażamy na skwarki. Następnie na tłuszczu smażymy cebulkę pokrojoną w piórka, mocno, tak aby jej brzegi lekko się zbrązowiły. W tym czasie siekamy paprykę w spore kawałki i smażymy do miękkości.

Doprawiamy solą, pieprzem, słodką i ostrą papryką oraz czosnkiem. Gdy papryka zmięknie dodajemy sparzone, obrane ze skórek i pokrojone w grubą kostkę pomidory. Dusimy całość do miękkości, pod sam koniec doprawiając ziołami. Do leczo możemy także dodać jajka - po jednym na osobę - mieszając intensywnie, by zagęścić potrawę, ale nie zrobić jajecznicy.

Popularne w Polsce leczo zakłada wykorzystanie cukinii oraz bakłażana i tym samym przypomina prowansalski gulasz warzywny, czyli ratatouille. Do leczo zarówno na Węgrzech, jak i w Polsce często dodaje się mięso. Z reguły jest to dobra kiełbasa, a nawet parówki. Potrawę doprawiamy sproszkowaną papryką ale dobrze jest także dodać paprykę ostrą, w strączkach.

Jakie są inne sposoby na leczo?


Poznaj darmową książkę kucharską! Kliknij!

 

Doskonałym pomysłem na upalne dni jest zrobienie chłodnika. Poznaj jego tajemnicę. Kliknij!

BR

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Zupa meksykańska

Bardzo pożywne i smaczne danie jednogarnkowe,które urzeknie każdego . Polecan...

Odsłon: 12015

30 min
19
60 min
4
>60 min
1
60 min
1
Dania główne Placek po węgiersku

Placek po węgiersku to wyjątkowe połączenie chrupiącego na zewnątrz i miękkie...

Odsłon: 955

60 min
6

Polecane artykuły

Informacje 10 przepisów na ładne ciasta. Goście będą nimi zachwyceni już przed spróbowaniem

Niezależnie od tego, jakie słodkości planujesz upiec w najbliższym czasie, warto zadbać o to, żeby nie tylko pysznie smakowały, ale też pięknie wyg...

28
Informacje Jak zrobić dobre ciasto drożdżowe? Pięknie wyrośnie, będzie delikatne w smaku i bardzo puszyste

Choć fanów ciasta drożdżowego jest wielu, to jego przyrządzanie może przysporzyć wielu problemów, dlatego uznawane jest za skomplikowane. Z właściw...

15
Informacje Ciasto, które warto znać. Fale Dunaju, czyli popisowy deser gospodyń z PRL-u

Ciasto Fale Dunaju było kiedyś obowiązkową pozycją w menu rodzinnych spotkań i prywatek. Obecnie pamięć o nim wydaje się zanikać. Niesłusznie, gdyż...

24
Informacje Jak zrobić idealną kruszonkę do ciast i deserów? Podpowiadamy

Trudno znaleźć osobę, która nie lubiłaby ciast z kruszonką. Ten uniwersalny składnik jest idealnym uzupełnieniem ciast i deserów. Jak ją zrobić, ab...

20