Sezon na truskawki

Grzyby – jak jeść je bezpiecznie?

Potrawy z grzybami są elementem wielu regionalnych dań. Można przygotować je od razu po grzybobraniu lub przechowywać. Potrawy z dodatkiem grzybów są bardzo aromatyczne i mają niepowtarzalny smak, jednak ich zbieranie może wiązać się z pewnym niebezpieczeństwem. Zobacz, czy wiesz jak rozsądnie korzystać z tego pysznego składnika!

Fot. Należy pamiętać, że większość gatunków grzybów stanowi pokarm ciężkostrawny / materiały promocyjne

Artykuł sponsorowany

Grzyby są elementem polskiej tradycji i kultury. Latem oraz wczesną jesienią wiele osób wybiera się na grzybobranie – to popularne hobby, którego celem jest nie tylko zdobycie grzybów, ale także spacer po lesie, relaks i przebywanie na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki grzybów nadają się do jedzenia, a niektóre z nich mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Niektóre rodzaje grzybów bywają do siebie bardzo podobne, można o tym przeczytać na https://wylecz.to/zywnosc/kania-wlasciwosci-jak-wyglada-jak-przyrzadzic/. Zgodnie z linkowaną podstroną smaczna kania może być niekiedy mylona z muchomorem sromotnikowym. Warto też zauważyć, że ze względów zdrowotnych, nie wszyscy mogą je jeść. Czy należy obawiać się grzybów?

Składnik tradycyjnych i nowoczesnych potraw

Grzyby od wieków goszczą na polskich stołach. Często stanowią bazę dań postnych, do których nie dodaje się mięsa. W takiej formie podaje się je np. podczas wieczerzy wigilijnej. Czasami wykorzystywane są też jako dodatek do potraw mięsnych i rybnych. Z grzybów można przyrządzić:

  • sosy,
  • zupy,
  • pierogi i uszka,
  • zapiekanki,
  • gołąbki,
  • krokiety.

Obecnie są również często wykorzystywane jako baza potraw kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Ze względu na swoją strukturę i smak stanowią substytut mięsa w wegańskich burgerach, kiełbaskach czy kotletach.

Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących?

Zatrucie grzybami może prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych, a nawet do śmierci. Dlatego trzeba zachować wyjątkową ostrożność podczas zbierania i kupowania grzybów. Zasada jest prosta – należy jeść tylko te grzyby, co do których ma się pewność, że są jadalne. Dla doświadczonego grzybiarza identyfikacja konkretnego rodzaju grzybów nie powinna stanowić większego problemu, jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej wyrzucić taki okaz. Osoby, które nie znają się na grzybach, mogą sprawdzić ich bezpieczeństwo w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Dyżurujący tam specjaliści bezpłatnie pomogą rozpoznać ich gatunek.

Kto nie powinien jeść grzybów?

Należy pamiętać, że większość gatunków grzybów stanowi pokarm ciężkostrawny. Dlatego potraw z grzybami powinny unikać osoby z chorobami wątroby oraz różnymi problemami z układem pokarmowym. Problemy z ich strawieniem mogą także mieć osoby starsze. Grzybów leśnych nie podaje się także dzieciom – według zaleceń ekspertów, nawet do 12 roku życia. Jest to związane z dużo wyższym ryzykiem śmierci w przypadku ewentualnego zatrucia. Grzyby mogą także wywoływać u dzieci problemy trawienne i niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie i wzrost wątroby. Ograniczenie to nie dotyczy grzybów hodowlanych np. boczniaków i pieczarek.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
2
Sałatki Sałatka ziemniaczana

W sezonie na nowalijki najsmaczniejsze sałatki zrobimy z młodych ziemniaczków...

Odsłon: 82

30 min
1
>60 min
2
Przekąski Wędzone rybki przez mojego męża

Dzisiaj rybki, którymi nie mogłam się najeść i nacieszyć oko. Rybki wyszły pr...

Odsłon: 837

30 min
25

Polecane artykuły

Informacje 10 przepisów na ładne ciasta. Goście będą nimi zachwyceni już przed spróbowaniem

Niezależnie od tego, jakie słodkości planujesz upiec w najbliższym czasie, warto zadbać o to, żeby nie tylko pysznie smakowały, ale też pięknie wyg...

28
Informacje Jak zrobić dobre ciasto drożdżowe? Pięknie wyrośnie, będzie delikatne w smaku i bardzo puszyste

Choć fanów ciasta drożdżowego jest wielu, to jego przyrządzanie może przysporzyć wielu problemów, dlatego uznawane jest za skomplikowane. Z właściw...

15
Informacje Ciasto, które warto znać. Fale Dunaju, czyli popisowy deser gospodyń z PRL-u

Ciasto Fale Dunaju było kiedyś obowiązkową pozycją w menu rodzinnych spotkań i prywatek. Obecnie pamięć o nim wydaje się zanikać. Niesłusznie, gdyż...

24
Informacje Jak zrobić idealną kruszonkę do ciast i deserów? Podpowiadamy

Trudno znaleźć osobę, która nie lubiłaby ciast z kruszonką. Ten uniwersalny składnik jest idealnym uzupełnieniem ciast i deserów. Jak ją zrobić, ab...

20