Sezon na truskawki

Hit internetu. Domowe wędliny z... plastikowej butelki!

Nie ma co ukrywać, że domowe wędliny wygrywają smakiem z tymi sklepowymi. Ostatnio w internecie pojawił się ciekawy trik, pokazujący jak łatwo przyrządzić szynkę w domu. Sprawdź, jak zrobić wędlinę z butelki krok po kroku!

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Babciny przepis na domowe wędliny na pewno nie uwzględniał użycia butelki, tym bardziej plastikowej. Mięsne rarytasy wychodziły soczyste, bez konserwantów i polepszaczy, za to z pyszną galaretką i dodatkami. Przygotowane na esencjonalnym wywarze miały dużo smaku i zajadało się je z nieukrywaną przyjemnością.

Okazuje się, że trend przyrządzania wędliny z butelki, który ostatnio podbija internet, pozwala na zrobienie podobnej, naturalnej szynki. Oczywiście usprawnia i ułatwia cały proces. Co więcej, stosując tę metodę, możemy przygotować naprawdę wiele rodzajów wędlin i eksperymentować z użytymi składnikami.

Jak zrobić wędlinę z butelki krok po kroku?

Przygotowanie wędliny z butelki plastikowej jest bardzo proste, dlatego nawet kucharz amator poradzi sobie z tym zadaniem. Polega ono na umieszczeniu ulubionych i połączonych wcześniej składników w woreczku foliowym, który włożony jest do butelki. Ta z kolei nadaje kształt mięsnemu wyrobowi. Wystarczy poddać całość obróbce termicznej i prawie gotowe! Przekonaj się, jak zrobić wędlinę z butelki - możesz zainspirować się poniższym przepisem albo dodać inne produkty spożywcze. Świetnie sprawdzą się też np. ogórki kiszone, papryka czy suszone pomidory.  

Sprawdź także: Co jeść latem, żeby schudnąć? Po tych produktach waga zacznie spadać

Wędlina z butelki - przepis

Istnieją dwa różne sposoby na przyrządzenie pysznej i aromatycznej wędliny z butelki. Sprawdź, który z nich bardziej ci pasuje i czym się od siebie różnią. Na początku przygotuj jednak zaproponowane składniki. 

Składniki

  • 3 duże ćwiartki z kurczaka (bez kości),
  • 3 łyżeczki soli,
  • pół łyżeczki pieprzu,
  • pół łyżeczki słodkiej papryki,
  • pół łyżeczki ostrej papryki,
  • łyżeczka suszonego czosnku,
  • puszka marchewki z groszkiem,
  • 4 łyżki żelatyny w proszku,
  • 250 ml wody,
  • 2 plastikowe butelki (o pojemności 1,5 litra),
  • 2 woreczki foliowe.

1. Obróbka cieplna w butelce

Każdą z butelek utnij z góry tak, aby pozostało jej ok. 3/4. Wstaw w nie po większym woreczku foliowym i odstaw na później.

Teraz przygotuj głęboką miskę. Ćwiartki kurczaka pokrój na mniejsze kawałki i przełóż do naczynia. Przypraw solą, pieprzem, ostrą i słodką papryką oraz sproszkowanym czosnkiem, a następnie dołóż też marchewkę z groszkiem. Wsyp żelatynę i zalej wodą. Wszystko dokładnie wymieszaj.

Weź butelki i do woreczków w środku, po równo, przełóż farsz mięsno-warzywny. Zostaw ok. 10 centymetrów przestrzeni od farszu i w tym miejscu (przy górze uciętej butelki) zawiąż woreczek.

Przygotuj duży garnek z wrzątkiem. Wstaw butelki z wędlinami i gotuj na małym ogniu przez godzinę. Po tym czasie odstaw do całkowitego wystygnięcia. Gdy będą już zimne, przełóż do lodówki na noc, aby szynka idealnie stężała. Po tym czasie rozetnij delikatnie butelki i wyjmij wędliny. Podawaj pokrojone na grubsze plastry, najlepiej ze świeżym, chrupiącym pieczywem. 

2. Obróbka cieplna przed włożeniem do butelki

Drugim sposobem na przygotowanie domowej wędliny z butelki, wskazanym szczególnie wtedy, jeśli boisz się trzymać butelek w gotującej się wodzie, jest początkowa obróbka mięsa (podgotowanie go) i dopiero wówczas wrzucenie składników do plastikowego naczynia. Wtedy umieszczasz całość w lodówce, a po stężeniu po prostu rozcinasz butelkę i wyjmujesz mięsny rarytas. Tę metodę dobrze obrazuje video:

Czy wędliny z butelki są zdrowe?

Musisz być czujny, bo przygotowując domowe wędliny z butelki, możesz sobie zaszkodzić. Dlaczego? Otóż nie każda plastikowa butelka jest przeznaczona do kontaktu z żywnością. Na pewno słyszałeś, że nie zaleca się ich ponownego wykorzystywania, chyba że po dokładnym ich umyciu i regularnym wyparzaniu.

Plastik, z którego wykonana jest butelka, powinien mieć specjalne oznaczenie 2 (HDPE, polietylen wysokiej gęstości) lub 5 (PP, polipropylen). To najbezpieczniejsze rodzaje plastiku, z którego produkowane są np. butelki do karmienia niemowląt, opakowania na żywność czy folie spożywcze. W takich możesz przygotować wędliny.

Reklama

Zobacz także:

Masz refluks? Oprócz leków stosuj te zalecenia i rady »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
1

Polecane artykuły

Informacje 10 przepisów na ładne ciasta. Goście będą nimi zachwyceni już przed spróbowaniem

Niezależnie od tego, jakie słodkości planujesz upiec w najbliższym czasie, warto zadbać o to, żeby nie tylko pysznie smakowały, ale też pięknie wyg...

28
Informacje Jak zrobić dobre ciasto drożdżowe? Pięknie wyrośnie, będzie delikatne w smaku i bardzo puszyste

Choć fanów ciasta drożdżowego jest wielu, to jego przyrządzanie może przysporzyć wielu problemów, dlatego uznawane jest za skomplikowane. Z właściw...

15
Informacje Ciasto, które warto znać. Fale Dunaju, czyli popisowy deser gospodyń z PRL-u

Ciasto Fale Dunaju było kiedyś obowiązkową pozycją w menu rodzinnych spotkań i prywatek. Obecnie pamięć o nim wydaje się zanikać. Niesłusznie, gdyż...

24
Informacje Jak zrobić idealną kruszonkę do ciast i deserów? Podpowiadamy

Trudno znaleźć osobę, która nie lubiłaby ciast z kruszonką. Ten uniwersalny składnik jest idealnym uzupełnieniem ciast i deserów. Jak ją zrobić, ab...

20