Jak zorganizować komunię w domu krok po kroku i co podać, aby zachwycić gości?

Sezon na komunie trwa. Planujesz zaprosić gości na uroczysty obiad po ceremonii? Dowiedz się, jak zorganizować komunię w domu krok po kroku i co podać podczas rodzinnego spotkania, aby zachwycić gości nie tylko smakiem potraw, ale również ich wyglądem.

Fot.123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Organizacja pierwszej komunii we własnym zakresie to nie lada wyzwanie dla niejednego rodzica. Przedsięwzięcie wymaga dobrego planu i trochę czasu, dlatego najlepiej nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu, a efekt z pewnością zachwyci wszystkich gości! 

Sprawdź także: Oryginalne ciasta na komunię – zaskocz swoich gości pysznymi słodkościami!

Jak zorganizować komunię w domu krok po kroku? 

Nie wiesz, jak zorganizować komunię w domu krok po kroku? Zacznij od przygotowania dokładnego planu, który będziesz powoli i skrupulatnie realizować. Warto podzielić go na trzy główne kategorie, tj. spis gości i ich usadzenie, menu oraz dekoracje na stół. Dodatkową pozycją na twojej liście może być rozplanowanie poszczególnych atrakcji dnia oraz ewentualne zorganizowanie sobie pomocy podczas przygotowań. O ile wybór gości jest prawdopodobnie najprostszym etapem, menu oraz dekoracje na stół przysparzają wielu osobom nieco problemów. 

Zobacz: Rabarbarowy pudding z mlekiem kokosowym

Co podać na przyjęcie komunijne w domu? 

Wielu rodziców ma kompletną pustkę w głowie, gdy myśli o komunijnym menu co podać na przyjęcie komunijne w domu? W praktyce sprawa jest o wiele prostsza, niż się wydaje. Najlepiej wybrać takie dania, które twoi goście lubią najbardziej. Innym sposobem jest postawienie na potrawy, które potrafisz wyczarować z zamkniętymi oczami. Dzięki temu zaoszczędzisz dużo czasu i niepotrzebnego stresu. Pamiętaj również o różnorodności, żeby sprostać oczekiwaniom wszystkich zaproszonych. 

Przykładowe komunijne menu może składać się z: 

  • ciepłych przystawek, 
  • zimnych zakąsek, 
  • napojów ciepłych i zimnych, 
  • zupy, 
  • obiadu (drugiego dania), 
  • deseru lub tortu komunijnego. 

W planowaniu nie powinieneś ograniczać się jedynie do mięsnych dań. Jeśli wśród zaproszonych są wegetarianie lub weganie, zaserwuj kilka potraw na bazie wyłącznie produktów roślinnych. Dobrym rozwiązaniem będzie podanie dwóch różnych dań obiadowych. Pamiętaj także o niewielkiej nadwyżce poszczególnych składników, aby móc poczęstować zgromadzonych dokładkami. 

Boisz się, że na komunijnym stole będzie wiało nudą? W takim razie postaw na klasyczne potrawy główne, a zaszalej z przystawkami – lub na odwrót. A co z zimnymi zakąskami? W ich przypadku nie zapomnij o desce serów, wędlin oraz wyborze świeżych sałatek. Uzupełnieniem sekcji z przystawkami będzie półmisek z ogórkami kiszonymi, marynowaną papryką czy faszerowanymi jajkami. 

Wśród zaproszonych gości będą dzieci? Uwzględnij również coś smacznego dla najmłodszych. Młodzi uczestnicy przyjęć komunijnych zazwyczaj nie lubią bardzo skomplikowanych dań, dlatego najlepiej do komunijnego menu wybrać coś prostego, ale pysznego. 

Jeśli uwielbiasz wydawać przyjęcia na bogato, podaj zarówno tort komunijny, jak i słodkie przekąski lub deser. Ciekawym rozwiązaniem będzie przyrządzenie mini deserów i ciasteczek, które łatwo złapać w rękę. Słodkie dania można strategicznie umieścić na bocznym stole, aby nie przeszkadzały podczas głównej części spotkania. 

Kluczowym elementem komunijnego przyjęcia organizowanego w domu jest logistyka wydawania posiłków. Najlepiej wybierać takie potrawy, które łatwo odgrzejesz, a które nie stracą swojego charakteru przez powtórną obróbkę termiczną. Takie podejście sprawi, że spotkanie będzie przebiegało sprawnie, a ty oszczędzisz sobie niepotrzebnego stresu. 

Planujesz postawić alkohol na komunijnym stole? W takim razie warto przygotować go własnoręcznie. Słodkie trunki domowej roboty świetnie uzupełnią smak pieczonych mięs, ciężkich sosów oraz ciepłych przekąsek. 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Surówki do obiadu komunijnego 

Jednym z najbardziej tradycyjnych dodatków do komunijnego obiadu jest surówka. Nie ma jednego właściwego przepisu na jej wykonanie, dlatego warto dobrać składniki tak, aby pasowały do reszty elementów oraz spełniały kulinarne preferencje twoich gości. W okresie pierwszych komunii na targach znaleźć można wiele świeżych warzyw, dzięki czemu możesz spokojnie dać ponieść się fantazji. 

Jeśli nie lubisz eksperymentów, warto posiłkować się klasycznymi przepisami. W tym wypadku w grę wchodzi przygotowanie surówki do obiadu komunijnego na bazie białej lub czerwonej kapusty. Wystarczy okrasić ją połączeniem musztardy, miodu, jogurtu i odrobiny majonezu, aby nadać jej wyraźnego smaku, który uzupełni rozmaite mięsne dania. 

Innym pomysłem będzie poszatkowanie kapusty pekińskiej, którą zalejesz domowym winegretem wzbogaconym o ulubione zioła i wymieszasz z kukurydzą, czerwoną cebulką i drobno posiekaną rzodkiewką – naprawdę palce lizać!  

Na liście tradycyjnych przepisów znajdziesz również kapustę kiszoną z marchewką, jabłkiem, białą cebulą i odrobiną octu. Jeśli masz więcej czasu na przygotowania, postaw na przekąskę opartą na dłuższej liście składników – my polecamy surówkę z kapusty pekińskiej, świeżego ogórka, pomidorków koktajlowych, szczypiorku, oliwy z oliwek, świeżych oliwek, czerwonej i żółtej papryki oraz ulubionych ziół.

Sprawdź także: Komunia w domu. Przykładowe menu na każdą kieszeń

Ile kosztuje przyjęcie komunijne w domu? 

Ile kosztuje przyjęcie komunijne w domu? To odwieczne pytanie, które zadają sobie rodzice wielu pociech. Czy przygotowanie zróżnicowanego komunijnego menu z podwójnym obiadem wygeneruje większe koszty niż te związane z wynajęciem restauracji i zamówieniem cateringu? Odpowiedź jest bardzo prosta, a mianowicie – im większe i bardziej zróżnicowane menu i dłuższa lista gości, tym wyższy koszt organizacji rodzinnego spotkania. 

Wydanie przyjęcia w domu sprawia, że budżet możesz narzucić sobie sam. Aby zabezpieczyć się przed nadmiernymi wydatkami, skumulowanymi w jednym tygodniu lub miesiącu, możesz przygotować szereg elementów – np. dekoracje na komunijny stół – dużo wcześniej. Weź pod uwagę również fakt, że budżet może się zwiększyć, jeśli tort i słodkie przekąski zamówisz w lokalnej restauracji lub cukierni. 

W zależności od rozmachu i liczby gości, organizacja rodzinnej celebracji nie powinna przekroczyć 1 500 złotych. Nie czujesz się na siłach, aby wydać tak pokaźną liczbę posiłków jednego dnia? W takim razie zdecyduj się na catering. Weź pod uwagę, że komunijne menu dla jednej osoby będzie kosztować ok. 100-150 zł. Skorzystanie z usług zewnętrznej firmy będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku niewielkich przyjęć z małą liczbą zaproszonych gości. 


Zobacz także:

Jakie efekty daje kawa z cytryną? »

Czy grillowanie jest bezpieczne dla naszego zdrowia i dla środowiska? »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania Pankejki jogurtowe

Puszyste i lekkie niczym chmurka placuszki śniadaniowe. Przepis jest niezwykl...

Odsłon: 26116

15 min
19
15 min
13
Sałatki Sałatka z warzyw z rosołu

Dzisiaj tradycyjna sałatka jarzynowa do której użyłam warzyw z rosołu. Sałatk...

Odsłon: 101

30 min
6
Pieczywo Turecki chlebek z patelni

Bazlamy to proste chlebki pieczone na patelni. Ciasto wyrabia się szybko, pon...

Odsłon: 584

30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Wiosenne sałatki palce lizać. Szparagi, rzodkiewka i sałata w roli głównej

Wiosna i lato to czas, w którym w sklepach i na targowiskach królują sezonowe warzywa. Nowalijki – bo to głównie o nich mowa – zachwycają nie tylko...

2
Informacje Nowalijkowy sok na oczyszczenie organizmu i usunięcie nadmiaru wody. Najlepiej pij na czczo

Młoda natka pietruszki, spożywana w formie soku na czczo, jest doskonałym środkiem na oczyszczenie organizmu i usunięcie nadmiaru wody. Bogata w wi...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: pomidorowa z mleczkiem kokosowym, pierogi z ricottą, bezy z bitą śmietaną i owocami

To już ostatni odcinek kulinarnego programu „Ewa gotuje” w tym sezonie, dlatego tym bardziej warto towarzyszyć Ewie Wachowicz w kuchni - w sobotę,...

1
Informacje Wybrano najlepsze ciasto świata. Polska szarlotka zajęła pierwsze miejsce

Chociaż ciasta z jabłkami znajdziemy w menu wielu kuchni świata, to właśnie polska szarlotka robi prawdziwą furorę wśród zagranicznych turystów. W...

131