Sezon na truskawki

Jakie produkty można mrozić, a jakie nie?

Mrożenie produktów pozwala na przedłużenie terminu ich przydatności do spożycia, a także pozwala zrobić zapasy oraz zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze. Mrożenie jedzenia jest dobrym sposobem na przechowywanie żywności. Sprawdź, jakie produkty można mrozić.

Fot. 123RF/Picsel

Produkty, które można zamrozić:

Mięso

W zależności od rodzaju mięsa zmienia się czas ich przydatności do spożycia, nawet po zamrożeniu. Mrożone mięso musi być świeże, mrożenie nie przywróci mu świeżości. Mięso przed zamrożeniem najlepiej poporcjować i włożyć do szczelnych woreczków.

Warzywa i owoce

Można przygotować gotowe porcje z warzyw i owoców i wykorzystać je np. do przygotowania koktajli. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie porcji warzyw, które zostaną użyte do gotowania bulionu. Należy pamiętać, by przed zamrożeniem umyć je i osuszyć.

Zioła

Zioła, między innymi mięta, natka pietruszki czy koperek można zamrozić w całości lub poszatkować i włożyć do woreczków, lub plastikowych pojemników. Poszatkowane zioła można także umieścić w pojemnikach na kostki lodu (do kupienia np. na CENEO) i zalać wodą. Tak zamrożone zioła można wykorzystać np. do drinków czy napojów.

Masło

Możesz je zamrozić w całej kostce lub przed mrożeniem poporcjować, by odmrażać tylko potrzebną porcję, szczególnie jeśli nie jest używane zbyt często. Masło najlepiej zamrozić od razu po jego zakupie.

Rosół i zupy

Najlepiej zamrozić od razu po przygotowaniu i przestudzeniu. Można przelać do plastikowych pojemników i szczelnie zamknąć. Mrożenie w słoikach jest również możliwe, jednak mogą one popękać, dlatego decydując się na nie, trzeba pamiętać, by nie zalewać ich do końca.


Reklama

 

Pieczywo

Przed zamrożeniem pieczywo musi być zimne, dlatego, jeśli jest to pieczywo domowe lub ciepłe pieczywo przyniesione z piekarni, należy odczekać, aż przestygnie. Należy je poporcjować przed mrożeniem, by móc odmrażać potrzebną ilość.

Ciasto na pizzę

Domowe ciasto na pizzę wystarczy uformować w kule, posmarować warstwą oliwy i spakować do szczelnie zamykanych worków przeznaczonych do mrożenia żywności.

Gotowe dania

Można zrobić zapasy, przygotowując większą porcję posiłków i zamrażając je. To doskonała opcja na szybki obiad, kiedy brakuje czasu na gotowanie. Zamrozić Można między innymi gołąbki, pierogi, gulasz, różne sosy, bigos, kotlety.

Produkty, których nie należy mrozić:

Należą do nich między innymi liście sałaty, rzodkiewka, ogórki, ziemniaki. Wszystkie produkty, które zawierają dużo wody, po rozmrożeniu tracą smak i zmieniają konsystencję, dlatego najlepiej spożywać je w krótkim czasie po zakupie.

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Roladki drobiowe ze szparagami

Piersi kurczaka nadziewane serem i zielonymi szparagami, zawinięte w plastry...

Odsłon: 4899

30 min
8

Polecane artykuły

Informacje Ciasta na lato. Tych przepisów nie powstydzi się najlepsza gospodyni

Lato to czas, kiedy chętnie sięgamy po lekkie, owocowe desery. Przepisy na ciasta, które wam zaproponujemy, z pewnością zachwycą zarówno domowników...

3
Informacje 10 przepisów na ładne ciasta. Goście będą nimi zachwyceni już przed spróbowaniem

Niezależnie od tego, jakie słodkości planujesz upiec w najbliższym czasie, warto zadbać o to, żeby nie tylko pysznie smakowały, ale też pięknie wyg...

29
Informacje Jak zrobić dobre ciasto drożdżowe? Pięknie wyrośnie, będzie delikatne w smaku i bardzo puszyste

Choć fanów ciasta drożdżowego jest wielu, to jego przyrządzanie może przysporzyć wielu problemów, dlatego uznawane jest za skomplikowane. Z właściw...

19
Informacje Ciasto, które warto znać. Fale Dunaju, czyli popisowy deser gospodyń z PRL-u

Ciasto Fale Dunaju było kiedyś obowiązkową pozycją w menu rodzinnych spotkań i prywatek. Obecnie pamięć o nim wydaje się zanikać. Niesłusznie, gdyż...

25