Jesień w kuchni

Jesień to wyjątkowo piękna pora roku, która zachwyca złocistymi promieniami słońca, odbijanymi przez zażółcone liście w parku, letnim, choć już orzeźwiającym wiatrem, kasztanami i obietnicą długich spacerów.

Fot. 123RF/Picsel

Są jednak i takie jesienne dni, w których marzymy o jak najszybszym powrocie do domu. I mimo że najchętniej ucieklibyśmy pod koc - to przyznajmy, że najcieplej, najmilej i najbezpieczniej jest w kuchni, gdy w garnkach gwarno, a cały dom wypełnia aromat jesiennych dań.


Jesień to doskonały czas na gotowanie. Drzewa w sadach uginają się od jabłek, na straganach moc owoców i warzyw - te różnokolorowe dary, którymi lato się z nami żegna, osłodzą przykry czas, gdy ciepłe dni się kończą, a nas dopada chandra. Przyrządzenie czegoś pysznego doskonale poprawia humor, zwłaszcza jeśli gotujemy z bliską naszemu sercu osobą.


Nadchodzące dni to czas zup. Każdy z nas ma swoje ulubione, z którymi często wiążą się ciepłe wspomnienia dzieciństwa. Bo kto nie ma babci czy mamy której specjalnością są pomidorowa, ogórkowa czy krupnik? Z tym ideałem ciężko się ścigać, nieważne ile serca włożymy w zupę - nigdy nie będzie taka jak domowa. Warto jednak próbować, tak samo jak warto gotować po swojemu. Proponujemy minestrone - mimo że ma włoski rodowód, to będzie swojska, bo z naszych warzyw.


Jej skład zależy tylko od naszej fantazji - zasada przygotowania zaś jest prosta. Warzywa kroimy w drobne kawałki i gotujemy, aż wytrąci się wywar, a one same zmiękną. Wrzućmy do garnka razem z ziemniakami, różyczki kalafiora, brokułu, kolorowe papryki, a także marchew, małe cebulki i ćwiartki pomidorów. Całość możemy doprawić chili, zaprawić śmietaną i podać z grzankami oraz, jeśli już bardzo chcemy, żeby było jak we Włoszech, z parmezanem. Plus kropla oliwy z oliwek i nieco octu balsamicznego. Mama byłaby z nas dumna!

Wszystko, co trzeba wiedzieć o zupie. Kliknij!


Dni zup, ale i kompotów - bo przecież nie da się tych wszystkich malin, gruszek, jabłek, winogron i śliwek przejeść. A garnek pełen owoców, postawimy na kuchence potrafi zadziałać cuda. Aromat gotującego się kompotu wyciągnie nas spod najcieplejszego koca. Bo przecież trzeba spróbować, dosłodzić, przykręcić gaz, spróbować jeszcze raz - nie ma tu miejsca na chandrę!


Jakiś pomysł na kompot? Połączmy słodycz malin z kwaskowym smakiem jabłek, krojonych w ćwiartki oraz kilkoma kawałkami delikatnych gruszek. Czaru niech dopełni garść czerwonych winogron. Dosładzamy cukrem lub miodem i gotujemy, aż po prostu będzie gotowe.

Więcej pomysłów na kompot? Kliknij!

 

A na obiad... Obiad powinien być kolorowy, tak jak kolorowa jest jesień. Na naszych talerzach nie powinno zabraknąć ziemniaków - ziemniaki muszą być oprószone koperkiem i polane masłem. Takie po prostu są najlepsze.

 

Do ziemniaków podajemy warzywa - możemy sięgnąć po papryki i cukinie oraz przygotować leczo. Możemy także paprykę z cukinią zgrillować. Cukinię możemy usmażyć w panierce. Ziemniaki, paprykę, cukinię oraz na przykład pomidory możemy zamienić w jesienną zapiekankę, oproszoną suto tartym serem. Dostępne warzywa możemy także przerobić na delikatne ratatouille, czyli udusić na maśle lub oliwie z oliwek. Warto też sięgnąć po dynie. Możliwości jest mnóstwo - pamiętajmy tylko żeby było kolorowo.

Jak zrobić ratatouille? Kliknij!


W jesiennej kuchni nie powinno też zabraknąć gęstych, aromatycznych i śmietanowych sosów grzybowych. Czy to kurki, czy maślaki, czy prawdziwki - jesienne grzyby powinny się znaleźć na naszych talerzach. Kurki doskonale pasują także do jesiennej jajecznicy - z obowiązkową porcją szczypiorku. Nie zapominajmy także o rydzach, smażone na maśle mogą być i dodatkiem obiadowym, i kolacją, i przekąską.

Wszystko o grzybach. Kliknij!

 

No i deser! Irena Kwiatkowska, w jednym z odcinków 40-latka przekonywała, że na stres, zły humor, chandrę, a także ciche dni - najlepszy jest placek ze śliwkami. Bo gdy aromat pieczonego placka ze śliwkami wypełniał cały dom - wszystko wracało na swoje miejsce.

Niezawodny przepis na placek śliwkowy. Kliknij!


Tajemniczy owoc, z którym do końca nikt nie wie co zrobić... Zobacz pomysły na dania z pigwy. Kliknij!

 

Ile dań z kalafiora potrafisz zrobić? Poznaj nowe pomysły. Kliknij!

BR

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Gołąbki z młodej kapusty

Dzisiaj kolejne gołąbki tym razem przygotowane dla rodzinki na imprezę urodzi...

Odsłon: 5072

60 min
14

Polecane artykuły

Informacje Wiosenne sałatki palce lizać. Szparagi, rzodkiewka i sałata w roli głównej

Wiosna i lato to czas, w którym w sklepach i na targowiskach królują sezonowe warzywa. Nowalijki – bo to głównie o nich mowa – zachwycają nie tylko...

3
Informacje Nowalijkowy sok na oczyszczenie organizmu i usunięcie nadmiaru wody. Najlepiej pij na czczo

Młoda natka pietruszki, spożywana w formie soku na czczo, jest doskonałym środkiem na oczyszczenie organizmu i usunięcie nadmiaru wody. Bogata w wi...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: pomidorowa z mleczkiem kokosowym, pierogi z ricottą, bezy z bitą śmietaną i owocami

To już ostatni odcinek kulinarnego programu „Ewa gotuje” w tym sezonie, dlatego tym bardziej warto towarzyszyć Ewie Wachowicz w kuchni - w sobotę,...

1
Informacje Wybrano najlepsze ciasto świata. Polska szarlotka zajęła pierwsze miejsce

Chociaż ciasta z jabłkami znajdziemy w menu wielu kuchni świata, to właśnie polska szarlotka robi prawdziwą furorę wśród zagranicznych turystów. W...

133