Sezon na truskawki

Nie tylko barszcz, czyli jakie zupy zjadamy w czasie świąt?

Wigilijny stół nie może obyć się bez świątecznej zupy. Najpopularniejszy tego dnia jest barszcz czerwony, jednak w niektórych regionach Polski je się inne, ciekawe i nie mniej smaczne zupy.

Fot. 123RF/Picsel

Zupa jest nieodłącznym elementem polskiej kuchni. Nic dziwnego, że jemy ją także w Boże Narodzenie. To od niej najczęściej zaczynamy wieczerzę wigilijną, więc bardzo ważnym jest, aby była ona naprawdę smaczna.

Najczęściej zajadamy się barszczem z uszkami, jednak to nie wszystko! Co region to obyczaj, dlatego na niektórych stołach pojawiają się naprawdę wyjątkowe propozycje.

Zupa grzybowa

Zupę grzybową jada się w polskich domach dosyć często, jednak ta prawdziwie świąteczna powinna zostać przygotowana wyłącznie z prawdziwków. Zwykle serwuje się ją w formie klarownego bulionu, jednak w niektórych zakątkach Polski bywa zabielana śmietaną lub podawana w formie kremu. Najczęściej spotykanym dodatkiem do zupy grzybowej są łazanki.

Zupa migdałowa

To danie pochodzi z kuchni kresowej i w dawnych czasach było przysmakiem ludzi zamożnych. Obecnie jest nieco zapomniane, jednak wciąż uchodzi za jeden z symboli polskiej Wigilii. Zgodnie z tradycją przygotowuje się ją na bazie mleka krowiego, jednak współcześnie wiele osób wykorzystuje do jej zrobienia mleko migdałowe. Bywa serwowana zarówno na ciepło, jak i na zimno z dodatkiem ugotowanego ryżu.

Zupa rybna

Ten rodzaj zupy jest szczególnie popularny w kuchni śródziemnomorskiej, azjatyckiej oraz skandynawskiej. W naszym kraju podawana jest głównie z okazji Wigilii na terenie Pomorza oraz Mazur. Według tradycyjnego przepisu, jest ona przygotowywana na bazie pozostałości po wstępnej obróbce ryb - mogą być to głowy i kręgosłupy. Najlepszą i najbardziej aromatyczną zupę zrobimy, łącząc kilka gatunków ryb. Do jej przygotowania idealnie nadaje się okoń, sandacz, szczupak, lin, węgorz oraz król naszych świąt - karp.

Siemieniotka

Inna nazwa tej zupy to konopianka. Jest to zupa rozpoczynająca wieczerzę wigilijną na obszarach Śląska. Według ludowych wierzeń, ziarna konopi miały chronić zdrowie domowników oraz przynieść płodność i obfitość.

Barszcz biały z grzybami

Barszcz biały króluje na naszych stołach przy okazji Wielkanocy, jednak w wielu regionach Polski jada się go również w czasie Bożego Narodzenia. Dzięki dodatkowi grzybów, nabiera on wyjątkowego aromatu, idealnie wpisując się w charakter wigilijnej kolacji.

Jeśli jeszcze zastanawiacie się, jaką zupę powinniście przygotować na święta, skorzystajcie ze sprawdzonych przepisów naszych użytkowników.

 

1. Tradycyjna zupa grzybowa

Fot. Facet_w_kuchni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

2. Staropolska wigilijna zupa migdałowa

Fot. Pularda na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

3. Zupa rybna

Fot. Kucharka-amatorka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

4. Skandynawska zupa rybna

Fot. Bibimini na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

5. Barszcz grzybowy

Fot. Gregorhspeed na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

6. Kminkowy kapuśniak z grochem

Fot. Orionka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Kluski kładzione

Kluski kładzione inaczej zwane ciepane . Dodatek obiadu do sosu czy mięs . Al...

Odsłon: 147

15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Ciasta na lato. Tych przepisów nie powstydzi się najlepsza gospodyni

Lato to czas, kiedy chętnie sięgamy po lekkie, owocowe desery. Przepisy na ciasta, które wam zaproponujemy, z pewnością zachwycą zarówno domowników...

3
Informacje 10 przepisów na ładne ciasta. Goście będą nimi zachwyceni już przed spróbowaniem

Niezależnie od tego, jakie słodkości planujesz upiec w najbliższym czasie, warto zadbać o to, żeby nie tylko pysznie smakowały, ale też pięknie wyg...

30
Informacje Jak zrobić dobre ciasto drożdżowe? Pięknie wyrośnie, będzie delikatne w smaku i bardzo puszyste

Choć fanów ciasta drożdżowego jest wielu, to jego przyrządzanie może przysporzyć wielu problemów, dlatego uznawane jest za skomplikowane. Z właściw...

20
Informacje Ciasto, które warto znać. Fale Dunaju, czyli popisowy deser gospodyń z PRL-u

Ciasto Fale Dunaju było kiedyś obowiązkową pozycją w menu rodzinnych spotkań i prywatek. Obecnie pamięć o nim wydaje się zanikać. Niesłusznie, gdyż...

25