Sezon na truskawki

Niskokaloryczny napój na zdrowe serce. Zbija wysokie ciśnienie, „czyści" naczynia krwionośne

Pomidory to prawdziwa bomba witaminowa, smakują pysznie na kanapkach, w zupach i sosach, można z nich również przygotować pyszny i zdrowy napój. Sok pomidorowy sprawdzi się świetnie po imprezie, kiedy pofolgowaliśmy sobie z alkoholem, jest również znanym sposobem na regulowanie ciśnienia krwi. Sprawdź, jak zrobić sok pomidorowy.

Sok pomidorowy – właściwości | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Sok pomidorowy wzbudza dwie reakcje  albo się go lubi, albo za nim nie przepada. Warto jednak pamiętać, że ten warzywny napój dostarcza organizmowi naprawdę wielu cennych składników odżywczych. Szczególnie jeśli jest przygotowany samodzielnie w domu, z hodowanych w ogrodzie pomidorów. Dowiedz się, na co pomaga sok pomidorowy i jak go zrobić.

Sprawdź także: W menu osób po 50. powinno być obowiązkowe. Kotlety z „biblijnego ziarna” przebijają schabowe

Sok pomidorowy – wartości odżywcze i właściwości

Właściwości soku pomidorowego wiążą się oczywiście z tym, jak wartościowe są same pomidory. Co więcej, obróbka tych warzyw często wpływa korzystnie na zawarte w nich mikroelementy. Właśnie dlatego w napoju znajduje się trzy razy więcej cennych składników niż w surowych pomidorach.

Po pierwsze, regularne picie czerwonego soku poprawia samopoczucie, ze względu na ogólne wzmocnienie organizmu. Sok pomidorowy to bogate źródło minerałów (np. żelaza, magnezu i fosforu) oraz witamin  A, C, K i tych z grupy B, które m.in. poprawiają odporność, bronią przed infekcjami, chronią wzrok oraz zmniejszają ryzyko chorób serca i tętnic. 

W pomidorowym soku znajdują się też antyoksydanty, które spowalniają procesy starzenia oraz niacyna, wpływająca na obniżenie poziomu „złego" cholesterolu. Warzywa znane są też z dużej zawartości potasu (co z kolei pomaga przeciwdziałać nadciśnieniu, arytmii i obrzękom) oraz likopenu, który wykazuje działanie antynowotworowe, obniża ciśnienie i stymuluje krążenie krwi. 

Co więcej, w soku pomidorowym znajduje się też dużo błonnika, który wspiera pracę układu pokarmowego, przyspiesza metabolizm i zapobiega zaparciom. Jak pić sok pomidorowy, żeby korzystać z jego dobrodziejstwa? Wystarczy szklanka dziennie!

Na co pomaga sok z pomidorów?

Szklanka soku dziennie wzmacnia układ mięśniowy, sercowy oraz pozwala regulować ciśnienie. To źródło potasu i witaminy B6, która niszczy aminokwas szkodliwy dla naczyń krwionośnych. Badania japońskich naukowców z Tokyo Medical and Dental University zdają się potwierdzać prozdrowotne działanie soku. Zespół badawczy udowodnił, że regularne picie pomidorowego napoju chroni przed ryzykiem zachorowania na miażdżycę (obniżając poziom cholesterolu) i pomaga na dolegliwości związane z ciśnieniem krwi. 

Na co jeszcze pomaga sok z pomidorów? To świetny element diety redukcyjnej. Taki napój nie tylko jest niskokaloryczny i świetnie przyspieszy metabolizm, ale – dzięki antyoksydantom – usunie toksyny z organizmu. Zawartość błonnika sprawia z kolei, że po wypiciu zdrowego napoju czujemy się syci na dłużej.

Czy sok pomidorowy jest dobry na kaca? To pytanie często zadawane przez internautów. Okazuje się, że tak – dzięki zawartości witaminy B2 skutecznie łagodzi bóle migrenowe głowy, a dodatkowo pomaga uzupełnić "wypłukane" mikroelementy. Co więcej, błonnik wpływa na poprawę pracy jelit, co zmniejsza dolegliwości po spożyciu dużych dawek alkoholu. 

Sok pomidorowy można też aplikować na skórę. Takie zewnętrzne użycie przełoży się m.in. na usunięcie uporczywego łupieżu oraz trądziku. Regularne stosowanie zmniejsza pory i likwiduje nadmiar produkowanego sebum. Antyoksydanty zatrzymują też starzenie się skóry i hamują proces tworzenia się zmarszczek. 

Jak przyrządzić sok pomidorowy?

Sok pomidorowy na kaca i nie tylko przygotujesz z zaledwie kilku składników i w krótkim czasie. Zapisz ten sprawdzony przepis na „zmartwychwstańca", który warto wypróbować w poimprezowy poranek. Z kolei regularne picie takiego soku sprawi, że lepiej się poczujesz, a organizm nabierze większej sprawności. Wszystkie produkty użyte do przyrządzenia napoju wpływają na poprawę twojego nastroju. 

Oprócz cennego wpływu pomidorów działają też limonka i pietruszka. Uzupełniają one niedobory witaminy C oraz regenerują wygląd skóry. Ostry sos przyspiesza metabolizm i pomaga w detoksykacji. 

Składniki

  • 4 duże pomidory,
  • 2 limonki,
  • korzeń pietruszki,
  • szczypta pieprzu i soli,
  • 2 krople sosu Tabasco.

Przepis na sok pomidorowy w tym wydaniu jest bardzo prosty do przygotowania. Na początku sparz limonki i obierz je ze skóry. Obierz też pietruszkę. Następnie wszystkie składniki wrzuć do wyciskarki i zrób z nich sok. Gotowe!

Jaki sok z pomidorów wybrać?

Oczywiście najlepiej wybrać sok ze świeżych pomidorów. Jeśli jednak nie możesz go przyrządzić samodzielnie, zwracaj koniecznie uwagę na skład napoju w sklepie. Zdecydowana większość produktów, dostępnych w sklepach, produkowana jest bowiem z zagęszczonego soku pomidorowego. Jaki sok z pomidorów wybrać? Na pewno nie taki, który ma dużą ilość soli. Czytaj etykiety i oceniaj, które produkty mają jej najmniej. 

Sok pomidorowy – przeciwwskazania

Soku pomidorowego nie powinny pić osoby z uczuleniem na pomidory. Oczywiście spożycie takiego produktu wywoła u nich reakcję alergiczną  od obrzęku języka, aż po groźne dla zdrowia trudności z oddychaniem. Co więcej, napój nie jest też zalecany chorującym na refluks przełyku i zgagę. Jego wypicie może nasilić dolegliwości.



Źródła: smaker.pl

Autor: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Czego nie wolno myć w zmywarce? Tych przedmiotów nigdy do niej nie wkładaj »

Przysmak króla i symbol Wielkiego Postu. Jak przygotować wodę śledziową? »

Najzdrowsze źródła węglowodanów w diecie. Odżywisz ciało, nakarmisz mózg »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Truskawkowa Dama

Sezon truskawkowy rozpoczęty, więc aromatyczne ciasto z truskawkami. Subtelne...

Odsłon: 13534

30 min
14
>60 min
34
Ciasta Ciasto Truskawkowe Pole

Ciasto złożone z trzech warstw: delikatnego biszkoptu, kremu budyniowo-jogurt...

Odsłon: 4057

60 min
10
Ciasta Tarta z truskawkami

Proste ciasto z truskawkami na bazie kruchego spodu z pysznym kremem budyniow...

Odsłon: 4169

60 min
12

Polecane artykuły

Informacje 10 przepisów na ładne ciasta. Goście będą nimi zachwyceni już przed spróbowaniem

Niezależnie od tego, jakie słodkości planujesz upiec w najbliższym czasie, warto zadbać o to, żeby nie tylko pysznie smakowały, ale też pięknie wyg...

28
Informacje Jak zrobić dobre ciasto drożdżowe? Pięknie wyrośnie, będzie delikatne w smaku i bardzo puszyste

Choć fanów ciasta drożdżowego jest wielu, to jego przyrządzanie może przysporzyć wielu problemów, dlatego uznawane jest za skomplikowane. Z właściw...

18
Informacje Ciasto, które warto znać. Fale Dunaju, czyli popisowy deser gospodyń z PRL-u

Ciasto Fale Dunaju było kiedyś obowiązkową pozycją w menu rodzinnych spotkań i prywatek. Obecnie pamięć o nim wydaje się zanikać. Niesłusznie, gdyż...

24
Informacje Jak zrobić idealną kruszonkę do ciast i deserów? Podpowiadamy

Trudno znaleźć osobę, która nie lubiłaby ciast z kruszonką. Ten uniwersalny składnik jest idealnym uzupełnieniem ciast i deserów. Jak ją zrobić, ab...

27