Sezon na truskawki

Pierogi leniwe

Smaczne serowe kluski podawane najczęściej na słodko, wyglądem przypominające tradycyjne kopytka. Skąd wzięła się ich nazwa i jak je przygotować, żeby wyszły naprawdę smaczne?

Fot. 123RF/Picsel

Pierogi leniwe to danie zaliczane do tradycyjnych potraw kuchni polskiej. Ich smak zapewne większość z nas kojarzy z beztroskimi latami dzieciństwa. Przepis na ten cymes jest znany od pokoleń. Przygotowywały je nasze mamy i babcie. Są niezwykle proste do zrobienia, a zarazem delikatne i smaczne. Można je podawać na słodko z owocami lub w wersji wytrawnej, chociaż ta druga propozycja jest spotykana zdecydowanie rzadziej.

Skąd pochodzi ich nazwa?

Legenda głosi, że przed laty pewna gospodyni z powodu nadmiaru pracy postanowiła przygotować tradycyjne pierogi w nieco odmienny sposób. Zamiast robić oddzielnie ciasto i farsz, postanowiła zagnieść wszystkie składniki razem i wyrobić je na jednolitą masę, którą następnie podzieliła na małe kawałeczki i wrzuciła do gotującej się wody.
Jak wiemy, przygotowanie tradycyjnych pierogów wiąże się z niemałym wysiłkiem z naszej strony, a co za tym idzie, pochłania nam zdecydowanie więcej czasu, dlatego przepis na ten cymes sprawdzi się zwłaszcza u osób zabieganych oraz początkujących, które nie mają dużego doświadczenia w kuchni.

Jak je zrobić?

W książkach kucharskich, zeszytach z przepisami i internecie możemy odnaleźć wiele przepisów na leniwe. Najczęściej receptury na ten przysmak różnią się między sobą detalami w sposobie wykonania i łączenia produktów. Każdy z nich powinien zawierać listę podstawowych składników w postaci: twarogu, jajek i mąki. Jeśli chcemy, aby nasze kluski zyskały na puszystości, możemy oddzielnie ubić białka na sztywną pianę i dodać do nich po kolei pozostałe składniki. Smaczne pierogi wyjdą również bez użycia białek, z wykorzystaniem samych żółtek. Tak przygotowane będą bardziej treściwe, a podczas gotowania nabiorą intensywnego, żółtego koloru.

Reklama

 

Sposób serwowania

Pierogi leniwe najlepiej prezentują się z odpowiednio przygotowaną okrasą. Do najbardziej znanych należy ta, zrobiona z masła, bułki tartej i cukru. Świetnie komponują się również z dodatkiem bitej śmietany i owocowego musu. W najprostszej wersji wystarczy posypać je odrobiną cukru. Alternatywnie w wersji wytrawnej można je podać z ziołami, z dodatkiem sosu na bazie warzyw lub z podsmażoną na złoty kolor cebulką. Bez względu na to, z której propozycji podania skorzystacie, z pewnością będziecie zachwyceni ich niepowtarzalnym smakiem.

 

1. Pierogi leniwe z bułką tartą podsmażoną na maśle

Fot. Smacznebodomowe na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Kluski leniwe z cukrem i cynamonem

Fot. kasiagotujepl na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Pierogi leniwe serowo-ziemniaczane

Fot. Anika1 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Leniwe z sosem brokułowym na bazie jogurtu

Fot. Marysiaz na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Leniwe kluski z owocami

Fot. Wanilia88 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Leniwe z serem gorgonzola i bazyliowym pesto

Fot. Programistapogodzinach na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Kluski kładzione

Kluski kładzione inaczej zwane ciepane . Dodatek obiadu do sosu czy mięs . Al...

Odsłon: 150

15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Ciasta na lato. Tych przepisów nie powstydzi się najlepsza gospodyni

Lato to czas, kiedy chętnie sięgamy po lekkie, owocowe desery. Przepisy na ciasta, które wam zaproponujemy, z pewnością zachwycą zarówno domowników...

3
Informacje 10 przepisów na ładne ciasta. Goście będą nimi zachwyceni już przed spróbowaniem

Niezależnie od tego, jakie słodkości planujesz upiec w najbliższym czasie, warto zadbać o to, żeby nie tylko pysznie smakowały, ale też pięknie wyg...

30
Informacje Jak zrobić dobre ciasto drożdżowe? Pięknie wyrośnie, będzie delikatne w smaku i bardzo puszyste

Choć fanów ciasta drożdżowego jest wielu, to jego przyrządzanie może przysporzyć wielu problemów, dlatego uznawane jest za skomplikowane. Z właściw...

20
Informacje Ciasto, które warto znać. Fale Dunaju, czyli popisowy deser gospodyń z PRL-u

Ciasto Fale Dunaju było kiedyś obowiązkową pozycją w menu rodzinnych spotkań i prywatek. Obecnie pamięć o nim wydaje się zanikać. Niesłusznie, gdyż...

25