Sezon na truskawki

Piróg biłgorajski - czym jest i jak go zrobić?

Piróg biłgorajski zwany też krupniakiem lub pirogiem gryczanym należy do jednego z tradycyjnych staropolskich wyrobów piekarniczych. Obecnie przeżywa swój renesans, goszcząc w wielu domach mieszkańców Lubelszczyzny.

Fot. 123RF/Picsel

Sporo dań wywodzących się z kuchni staropolskiej z biegiem czasu uległo zapomnieniu. Na szczęście niektóre przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie są nadal aktualne i cieszą się dużym zainteresowaniem. Do tego typu rarytasów możemy zaliczyć piróga biłgorajskiego, który przed laty był wypiekany na odświętne okazje i podawany podczas Bożego Narodzenia i Wielkanocy oraz na przyjęciach, tj.: chrzciny, wesela czy stypy.

Przysmak nazywany przed laty biłgorajskim tortem był najczęściej wypiekany w piecu chlebowym. Spód podsypywano otrębami. Po upieczeniu był bogato zdobiony. Zajmował centralne miejsce na stole i cieszył oko biesiadników. W 2005 roku został wpisany na listę produktów regionalnych. Obecnie na terenie Lubelszczyzny jest wytwarzany przez wiele miejscowych piekarni, przez co często można go spotkać na sklepowych półkach. Stanowi również ważny element wiejskich stołów, goszcząc na organizowanych w tamtych rejonach przyjęciach i weselach.

 

 

Piroga biłgorajskiego można zrobić na dwa sposoby, przygotowując samo nadzienie lub otulając farsz z każdej strony krucho-drożdżowym ciastem. W każdej wersji smakuje wyśmienicie. W podstawowej formie po upieczeniu wyglądem przypomina pasztet. Może przybierać różne kształty. Najbardziej popularna forma, wybierana do pieczenia tego przysmaku to podłużne prostokątne blaszki.

Reklama

Jakie składniki będą potrzebne do jego przygotowania?

Obowiązkowymi składnikami nadzienia są gotowane ziemniaki, kasza gryczana (można wykorzystać paloną lub białą), ser twarogowy, jajka, śmietana oraz skwarki ze słoniny. Tradycyjny przepis zawiera również kilka świeżych liści mięty. W przypadku pieczenia piroga biłgorajskiego w krucho-drożdżowym cieście trzeba się dodatkowo zaopatrzyć w mąkę, drożdże, masło oraz szczyptę proszku do pieczenia.
Zrobienie nadzienia nie jest trudne. Wystarczy połączyć wszystkie składniki, dodać przyprawy i całość wyrobić na jednolitą masę. Tak przygotowany farsz należy wyłożyć do wysokiej blaszki wysmarowanej po brzegach smalcem. Po ugnieceniu zawartości, wierzch najlepiej zwilżyć wodą lub posmarować rozbełtanym jajkiem. Następnie całość włożyć na około półtorej godziny do rozgrzanego piekarnika (180-200 stopni Celsjusza). Gotowy można serwować na ciepło od razu po upieczeniu lub podsmażanego z masłem na patelni. Świetnie smakuje polany sosem grzybowym lub ze szklanką mleka, kefiru bądź maślanki.

 

1. Piróg biłgorajski

Fot.Pieprzyczfantazja na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Piróg biłgorajski

Fot. Monika1978 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Piróg z kaszy gryczanej i ziemniaków

Fot. Viktoria na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Informacje Ciasta na lato. Tych przepisów nie powstydzi się najlepsza gospodyni

Lato to czas, kiedy chętnie sięgamy po lekkie, owocowe desery. Przepisy na ciasta, które wam zaproponujemy, z pewnością zachwycą zarówno domowników...

3
Informacje 10 przepisów na ładne ciasta. Goście będą nimi zachwyceni już przed spróbowaniem

Niezależnie od tego, jakie słodkości planujesz upiec w najbliższym czasie, warto zadbać o to, żeby nie tylko pysznie smakowały, ale też pięknie wyg...

32
Informacje Jak zrobić dobre ciasto drożdżowe? Pięknie wyrośnie, będzie delikatne w smaku i bardzo puszyste

Choć fanów ciasta drożdżowego jest wielu, to jego przyrządzanie może przysporzyć wielu problemów, dlatego uznawane jest za skomplikowane. Z właściw...

22
Informacje Ciasto, które warto znać. Fale Dunaju, czyli popisowy deser gospodyń z PRL-u

Ciasto Fale Dunaju było kiedyś obowiązkową pozycją w menu rodzinnych spotkań i prywatek. Obecnie pamięć o nim wydaje się zanikać. Niesłusznie, gdyż...

26