Sezon na truskawki

Renesans zapomnianej przyprawy

Niegdyś jedna z najpopularniejszych i najdroższych przypraw. Dzisiaj najczęściej używana w kuchni azjatyckiej i medycynie ajurwedy. Łączy w sobie smak czarnego pieprzu i korzennych przypraw. Co jeszcze wiemy o długim pieprzu?

Fot. 123RF/Picsel

Pieprz długi wygląda jak mała, smukła szyszka. Może mieć do pięciu centymetrów długości i ośmiu milimetrów średnicy, dlatego tuż przed dodaniem do potrawy warto go zmielić. Owoce tej rośliny zbiera się w grudniu i styczniu, jeszcze zanim dojrzeją, a następnie suszy na słońcu. Jeden roślina tego gatunku może owocować przez okres od trzech do sześciu lat. Przyprawa ta niegdyś była jedną z najpopularniejszych i najdroższych, jednak po odkryciu przez Kolumba Ameryki, pieprz długi został właściwie całkowicie wyparty przez ostrą paprykę (chili).

Pieprz długi uprawia się w południowo-wschodniej Azji, dzięki czemu jest on popularny również w Indonezji, Indiach oraz Afryce. Europejczycy rzadziej sięgają po tę przyprawę, jednak czasem można ją znaleźć np. w sklepach ze zdrową żywnością.

Cenne właściwości pieprzu

Długi pieprz jest ceniony od wieków w medycynie ajurwedyjskiej. Używa się go do produkcji uniwersalnego leku na różne schorzenia. W szczególności polecany jest osobom zmagającym się z astmą, dzięki swoim właściwościom rozkurcza oskrzela, umożliwiając swobodne oddychanie. Ma również dobroczynny wpływ na układ pokarmowy, wspomaga trawienie i zwiększa apetyt.

Warto wiedzieć, że Piperum longum to adaptogen. Należy on do grupy roślin, które wykazują pozytywny wpływ na ciało i umysł. Adaptogeny pomagają przywrócić równowagę w organizmie, wzmacniają jego odporność oraz niwelują skutki długotrwałego stresu.

Obecnie trwają badania naukowe nad tą przyprawą. Uczeni z Centrum Medycznego Uniwersytetu Południowo-Zachodniego Teksasu odkryli jej antynowotworowe właściwości.

Reklama

W jak sposób wprowadzić długi pieprz do jadłospisu?

Pieprzu długiego można używać jako zamiennika pieprzu czarnego, należy jednak mieć na uwadze to, że im dłużej gotuje się potrawę z tą przyprawą, tym staje się ona ostrzejsza. Pieprz długi nadaje również daniom, prócz ostrości, posmak korzennych przypraw. Najlepiej zatem sprawdzi się jako składnik do pieczonego mięsa (zwłaszcza dziczyzny), marynat, dań słodko-kwaśnych, a także do przyrządzenia herbaty.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Informacje Ciasta na lato. Tych przepisów nie powstydzi się najlepsza gospodyni

Lato to czas, kiedy chętnie sięgamy po lekkie, owocowe desery. Przepisy na ciasta, które wam zaproponujemy, z pewnością zachwycą zarówno domowników...

3
Informacje 10 przepisów na ładne ciasta. Goście będą nimi zachwyceni już przed spróbowaniem

Niezależnie od tego, jakie słodkości planujesz upiec w najbliższym czasie, warto zadbać o to, żeby nie tylko pysznie smakowały, ale też pięknie wyg...

29
Informacje Jak zrobić dobre ciasto drożdżowe? Pięknie wyrośnie, będzie delikatne w smaku i bardzo puszyste

Choć fanów ciasta drożdżowego jest wielu, to jego przyrządzanie może przysporzyć wielu problemów, dlatego uznawane jest za skomplikowane. Z właściw...

20
Informacje Ciasto, które warto znać. Fale Dunaju, czyli popisowy deser gospodyń z PRL-u

Ciasto Fale Dunaju było kiedyś obowiązkową pozycją w menu rodzinnych spotkań i prywatek. Obecnie pamięć o nim wydaje się zanikać. Niesłusznie, gdyż...

25