Rokitnik- owoce pełne zdrowia

Znali go już starożytni Grecy. Chińczycy i Tybetańczycy także docenili jego zdrowotne właściwości. W Polsce rokitnik pozostaje nieco zapomniany i przegrywa z bardziej egzotycznymi owocami. Ta niezwykła roślina zasługuje jednak na przypomnienie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Fot. 123RF/ Picsel

Rokitnik naturalnie występuje w Europie i Azji, głównie na terenach nadmorskich. Dzisiaj możemy go spotkać zarówno w parkach jak i ogrodach, gdzie sadzony jest jako roślina ozdobna. Krzewy rokitnika osiągają stosunkowo duże wysokości i pokryte są ostrymi kolcami. Ma on charakterystyczne srebrzysto-zielone liście, podobnie jak jego kuzynka oliwka. Najłatwiej rozpoznać go, gdy owocuje. Wtedy pokrywają się setkami drobnych, jaskrawopomarańczowych kulek i to one są dla nas najważniejsze. Owoce rokitnika oprócz charakterystycznego kształtu, wyróżniają się niezwykłym kwaskowatym smakiem. Nie bez powodu nazywane są „ananasem północy". Możemy je znaleźć na gałęziach już pod koniec lata. Utrzymują się na krzewach nawet przez całą zimę, dlatego są jednym z ulubionych pokarmów gili i jemiołuszek. Zbiory możemy zacząć już w październiku, ale jeżeli chcemy wykorzystać rokitnik w kuchni, najlepiej poczekać do pierwszych przymrozków. Delikatnie przemarznięte owoce tracą goryczkę.

Zobacz też: 13 przepisów na płaski brzuch. Kliknij!

Właściwości lecznicze rokitnika

Mimo, że drobne i niepozorne, owoce rokitnika aż kipią od dobroczynnych dla naszego organizmu związków. Przede wszystkim są źródłem witamin C, E i A oraz tych z grupy B. Zawierają też flawonoidy wspomagające ich przyswajanie. Oprócz tego w tych małych, pomarańczowych kulkach znajdziemy kilkanaście różnych, niezwykle potrzebnych naszemu organizmowi mikroelementów takich jak fosfor, wapń, bor czy żelazo. Dzięki tym substancjom przetwory z rokitnika wzmocnią naszą odporność i pomogą przetrwać zimę bez przeziębienia. Warto zauważyć, że witaminy zawarte w rokitniku są bardzo trwałe, więc nawet obróbka termiczna, czy suszenie nie obniżą znacząco ich poziomu.

W medycynie tradycyjnej rokitnik wykorzystywany był do leczenia astmy. Dzisiaj może być pomocny w profilaktyce przeciwko nowotworom - jest wyjątkowo bogaty w antyoksydanty. Ma też zbawienny wpływ na nasz układ sercowo-naczyniowy. Pomaga w obniżeniu poziomu „złego cholesterolu", walce z miażdżycą, nadciśnieniem, czy problemach z zakrzepami. W medycynie stosuje się także olej z nasion rokitnika, którego stosowanie zalecane jest przy problemach ze zgagą i wrzodami żołądka. Regularnie stosowany zmniejsza ból i przyspiesza gojenie się wrzodów. Także reumatycy powinni pamiętać o istnieniu tej rośliny. Napary z rokitnika pomagają w łagodzeniu objawów tej dotkliwej choroby. Rokitnik można stosować też przy leczeniu różnego rodzaju stanów zapalnych, a okłady pomogą w szybszym zagojeniu ran.

Rokitnik coraz częściej stosuje się też w kosmetyce. Wykorzystywany jest jako naturalny barwnik w płukankach do włosów oraz samoopalaczach. Ma dobroczynny wpływ na włosy- nadaje im połysk i sprężystość oraz zapobiega wypadaniu. Pomaga też w leczeniu łupieżu.

Zobacz też: 12 pomysłów na sałatki makaronowe. Kliknij!

Jak wykorzystać rokitnik w kuchni

Owoce rokitnika po wysuszeniu mogą stanowić składnik mieszanek herbacianych lub służyć do przygotowania naparu. Można je jeść też na surowo, jednak ich smak może być dla niektórych zbyt cierpki. Popularny i nietrudno dostępny jest też sok rokitnikowy - warto szukać go na sklepowych półkach, bo to prawdziwa bomba witaminowa! Rokitnik stanowi też doskonały składnik dżemów, syropów i kompotów. W połączeniu ze słodkimi owocami, takimi jak jabłka i gruszki, będzie smaczny i niezwykle pożyteczny.

Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Deserki karpatka z owocami

Pokochasz te deserki karpatka z owocami, ponieważ łączą w sobie wszystko, co...

Odsłon: 232

60 min
4
Ciasta Truskawkowy sernik bez cukru

Ten truskawkowy sernik bez dodatku cukru zachwyci Twoje podniebienie świeżym...

Odsłon: 89

15 min
2
15 min
2
Sałatki Sałatka z warzyw z rosołu

Dzisiaj tradycyjna sałatka jarzynowa do której użyłam warzyw z rosołu. Sałatk...

Odsłon: 137

30 min
6

Polecane artykuły

Informacje Wiosenne sałatki palce lizać. Szparagi, rzodkiewka i sałata w roli głównej

Wiosna i lato to czas, w którym w sklepach i na targowiskach królują sezonowe warzywa. Nowalijki – bo to głównie o nich mowa – zachwycają nie tylko...

2
Informacje Nowalijkowy sok na oczyszczenie organizmu i usunięcie nadmiaru wody. Najlepiej pij na czczo

Młoda natka pietruszki, spożywana w formie soku na czczo, jest doskonałym środkiem na oczyszczenie organizmu i usunięcie nadmiaru wody. Bogata w wi...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: pomidorowa z mleczkiem kokosowym, pierogi z ricottą, bezy z bitą śmietaną i owocami

To już ostatni odcinek kulinarnego programu „Ewa gotuje” w tym sezonie, dlatego tym bardziej warto towarzyszyć Ewie Wachowicz w kuchni - w sobotę,...

1
Informacje Wybrano najlepsze ciasto świata. Polska szarlotka zajęła pierwsze miejsce

Chociaż ciasta z jabłkami znajdziemy w menu wielu kuchni świata, to właśnie polska szarlotka robi prawdziwą furorę wśród zagranicznych turystów. W...

132