Smakowite, wiosenne grzyby z dawką turbo witaminy D. Jak przyrządzać smardze i dlaczego warto je jeść?

Wiosna to czas, kiedy zazwyczaj wypatrujemy świeżych owoców i warzyw w swoich ogródkach, jednak również w lasach można natrafić na prawdziwe skarby natury. Smardze to niezwykle smaczne grzyby, które w dodatku mają sporo właściwości prozdrowotnych. Sprawdź, dlaczego warto jeść smardze, oraz w jakich przepisach sprawdzą się najlepiej.

Jakie właściwości mają smardze? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Smardze to grzyby, które niegdyś królowały na polskich stołach, obecnie są nieco zapomniane, a szkoda. Nazywane są polskimi truflami, te smakowite, wiosenne grzyby sprawdzają się w wielu przepisach. Zazwyczaj rosną  wśród traw, w leśnych zaroślach, oraz na obrzeżach łąk, najczęściej występują na terenach podmokłych. Osiągają wielkość od trzech do dziesięciu centymetrów. Wyróżnia je ażurowy kapelusz oraz gąbczasta struktura, występują w beżowo-brązowym kolorze, ich miąższ jest natomiast biały. Najlepszej pojawiają się w kwietniu. Podpowiemy ci, z czym można pomylić smardza, jakie ma właściwości prozdrowotne, oraz jak wykorzystać go w kuchni.

Sprawdź także: Zastąp nią masło, szybko zobaczysz rezultaty. Najzdrowsza wiosenna pasta na kanapki

Dlaczego warto jeść smardze?

Smardze to grzyby jadalne, które wyróżnia obecność sporej dawki witaminy D, która odpowiada między innymi na wzmocnienie kości i zębów, oraz wsparcie dla układu immunologiczne. Obecne są tu także witaminy z grupy B, które korzystnie działają między innymi na układ nerwowy oraz krwionośny. Zawierają również cenne antyoksydanty, uczestniczące w neutralizowaniu szkodliwego działania wolnych rodników, wykazujące właściwości przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe i antynowotworowe. Pomagają także chronić organizm przed chorobami układu sercowo-naczyniowego, a także zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę. Jedzenie smardzów pozytywnie działa na układ nerwowy, wspiera pracę mózgu, pamięć i koncentrację, oraz działa przeciwdepresyjnie. Okazuje się, że smardze wykazują działanie przeciwbakteryjne, związki w nich zawarte pomagają także wzmocnić odporność organizmu. 

Gdzie kupować smardze?

Warto pamiętać, że smardze w Polsce objęte są ochroną, można zbierać je jedynie wówczas, gdy wyrosną na naszych podwórkach, czy działkach. Najczęściej wyrastają przy drzewach owocowych. Gdzie kupować smardze? Grzyby te bez problemu można kupić przez internet, dostępne są zazwyczaj w wersji suszonej. Należy jednak mieć na uwadze, że są one dosyć drogie, kilogram kosztuje od 400 do nawet 500 złotych.

Z czym można pomylić smardza?

Uważaj, aby nie pomylić smardza z piestrzenicą kasztanowatą, która jest trująca, a jej spożycie może skończyć się poważnym zatruciem pokarmowym. Piestrzenicę wyróżnia bardziej pofałdowana struktura, a jej owocniki mają czerwonawy kolor. Aby mieć pewność, że masz do czynienia ze smardzem, najlepiej sprawdzić to w atlasie grzybów lub skonsultować się z doświadczonym grzybiarzem. 

Przepisy na smardze

Smardze świetnie sprawdzają się w kuchni, mają delikatny, lekko orzechowy smak, po przyrządzeniu są kruche i niezwykle smaczne. Można dodać je do sosu do makaronów, risotto, lub dorzucić do zupy grzybowej. Najprostszym przepisem na smardze jest usmażenie ich na maśle z odrobiną soli. Ze smardzów można zrobić również smaczną jajecznicę, wystarczy pokroić je, podsmażyć na maśle, a następnie dodać roztrzepane jajka, na koniec dopraw całość solą i pieprzem i gotowe. 

Smardze w sosie śmietanowym

Popularnym sposobem na podanie smardzów, jest duszenie ich w sosie śmietanowym. Oczyszczone i namoczone grzyby pokrój w mniejsze części, podsmaż je wraz z posiekaną szalotką lub cebulą na maśle. Kiedy nabiorą ładnego koloru dodaj pół szklanki bulionu warzywnego, odczekaj chwilę następnie zahartuj kilka łyżek śmietany i dodaj ją do grzybów, dopraw całość solą i pieprzem. Na koniec wsyp posiekaną natkę pietruszki. 

Pieczone smardze z czosnkiem i rozmarynem 

Smardze można również upiec. Umyte grzyby (ok. 250 g) należy przełożyć do naczynia żaroodpornego, dodać do nich posiekany ząbek czosnku, dwie-trzy gałązki rozmarynu, sól i pieprz do smaku, oraz dwie łyżki oliwy z oliwek. Całość piecz w 180 stopniach przez 15 minut. 

Źródła: sekrety-zdrowia.org, smaker.pl 

Autor: Anna Hutek-Brzezinka

Zobacz także:

Dodaj kilka kropel do jajecznicy. Będzie puszysta jak chmurka »

Czysta podłoga bez smug i bakterii. Zastosuj folię bąbelkową i hitową miksturę »

Idealna dla sercowców i osób, które chcą schudnąć. Pij zamiast czarnej kawy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Lody w waflu

Lody przygotowane z przepisu KORAL oto link do przepisu; https://smaker.pl/pr...

Odsłon: 1530

15 min
15
Desery Jabłecznik na biszkoptach

Jabłecznik przygotowałam z przepisu Kulinarna chwila - oto link do przepisu h...

Odsłon: 312

30 min
12

Polecane artykuły

Informacje Warzywa w tej postaci mają najwięcej witamin i minerałów. Jedz je codziennie

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów kiełków, najczęściej spotkać można te z rzodkiewki, słonecznika, brokułów, czy lucerny. Kryją w sobie moc wita...

0
Informacje Szparagi na 10 sposobów. Pieczone, gotowane, w sosach - najlepsze przepisy

Szparagi to warzywa cenione nie tylko za wyjątkowy smak, ale również bogactwo substancji odżywczych i mnogość zastosowań w kuchni. Możesz przyrządz...

0
Informacje Szczaw – ulubione warzywo naszych babć. Co można z niego zrobić?

Dla jednych szczaw to zwykły chwast, dla innych – smaczne i bardzo zdrowe warzywo. Pomaga przy obrzękach i dolegliwościach układu pokarmowego, spow...

1
Informacje Młoda kapusta z koperkiem Ewy Wachowicz. Jeden składnik robi robotę

Młode, wiosenne warzywa są zazwyczaj najsmaczniejsze, często kryje się w nich również więcej składników odżywczych. Podobnie jest w przypadku młode...

5