Świeże ryby nad morzem? Zdziwisz się!

Na wakacjach nad morzem lub jeziorem lubimy raczyć się "dopiero co złowionymi" rybami. Czy na pewno przed chwilą wyłowiono je z wody?

Czy nad morzem można zjeść świeżą rybę?    Fot. 123RF.COM/PICSEL


Świeże ryby. Na pewno?

Napis "świeże ryby" na budce z jedzeniem niekoniecznie musi odnosić się do wszystkich serwowanych tam ryb. Dorsz, mimo że można gozłowić w Bałtyku, w okresie letnim jest dla rybackich kutrów zakazany. Zjemy więc prawdopodobnie mrożonkę.

Jeszcze gorzej rzecz się ma z łososiem. Niezwykle trudno dostać łososia bałtyckiego - najczęściej na stoły nadmorskich smażalni trafiają norweskie łososie hodowlane.


Czym się różni łosoś hodowlany od dzikiego? Kliknij!

łosoś


Restauratorzy tłumaczą się, że w Bałtyku jest dla nas za mało ryb oraz że rybołówstwo ograniczają limity połowów. Muszą więc importować ryby, aby zaspokoić na nie popyt - nad polskim morzem możemy zjeść więc ryby z Wietnamu, Norwegii czy Chin. Co innego jednak serwowanie mrożonek, a co innego sugerowanie, że tę mrożonkę rybak jeszcze dzisiaj wyjął z wody.

Warto wiedzieć, że obecnie mrożenie jest uznawane za jedną z najlepszych metod przedłużania przydatności żywności do spożycia. Podczas mrożenia tracimy niewiele wartości odżywczych produktów. Jeśli ryba była mrożona prawidłowo, możemy mieć też pewność, że nie jest zepsuta.


Jak zjeść świeżą rybę?

- Na najświeższe ryby mamy największe szanse w restauracjach mających swoje własne stawy hodowlane.

- Lepiej unikać smażalni otwartych tylko w sezonie.

- Warto poczytać komentarze na temat danej restauracji w Internecie.

- Najlepiej iść tam, gdzie jada dużo ludzi - jest większe prawdopodobieństwo, że mają tam dobre ryby, a także, że im "schodzą", więc zawsze można liczyć na świeże.


Rachunek się nie zgadza? Są na to sposoby!

Sprzedawcy zazwyczaj podają ceny za 100 g. Aby uchronić się przed przykrą niespodzianką przy rachunku, zawsze można poprosić o zważenie ryby na naszych oczach przed smażeniem oraz wycenę zamówienia. Czemu przed smażeniem? Po usmażeniu ryba i panierka nasiąkają tłuszczem i całość jest cięższa, więc przepłacamy.


10 zaskakujących faktów o rybach. Kliknij!

ryby

Zobacz też: Uwaga na ryby! | Wyniki kontroli żywności w sklepach | Bezpieczne wakacje

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Gołąbki z młodej kapusty

Dzisiaj kolejne gołąbki tym razem przygotowane dla rodzinki na imprezę urodzi...

Odsłon: 5027

60 min
14

Polecane artykuły

Informacje Wiosenne sałatki palce lizać. Szparagi, rzodkiewka i sałata w roli głównej

Wiosna i lato to czas, w którym w sklepach i na targowiskach królują sezonowe warzywa. Nowalijki – bo to głównie o nich mowa – zachwycają nie tylko...

3
Informacje Nowalijkowy sok na oczyszczenie organizmu i usunięcie nadmiaru wody. Najlepiej pij na czczo

Młoda natka pietruszki, spożywana w formie soku na czczo, jest doskonałym środkiem na oczyszczenie organizmu i usunięcie nadmiaru wody. Bogata w wi...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: pomidorowa z mleczkiem kokosowym, pierogi z ricottą, bezy z bitą śmietaną i owocami

To już ostatni odcinek kulinarnego programu „Ewa gotuje” w tym sezonie, dlatego tym bardziej warto towarzyszyć Ewie Wachowicz w kuchni - w sobotę,...

1
Informacje Wybrano najlepsze ciasto świata. Polska szarlotka zajęła pierwsze miejsce

Chociaż ciasta z jabłkami znajdziemy w menu wielu kuchni świata, to właśnie polska szarlotka robi prawdziwą furorę wśród zagranicznych turystów. W...

133