Uważaj na te grzyby, bardzo łatwo pomylić je z trującymi

W polskich lasach znajdziemy nie tylko ciszę i spokój, ale również doskonale grzyby. Wielu z nas o tej porze zamienia się w grzybiarzy-amatorów i wyrusza na poszukiwanie tych leśnych smakołyków. Warto jednak uważać, bo natura przygotowała dla nas kilka pułapek.

Mawia się, ze grzybiarz, jak saper, myli się tylko raz. Niestety, w obu przypadkach za drobny błąd możemy zapłacić życiem. Chociaż wielu doświadczonych grzybiarzy zaklina się, że pomyłka nigdy im się nie zdarzy, to warto pamiętać, że w naszych lasach kryje się wiele zdradliwych grzybów, a rutyna jest tutaj pierwszym krokiem do nieszczęścia. Z pewnością będzie wam łatwiej ustrzec się pomyłki, jeśli dowiecie się, które trujące grzyby najłatwiej pomylić z tymi jadalnymi.

Kurka - Lisówka pomarańczowa

Kurki to jedne z najchętniej poszukiwanych grzybów w polskich lasach. Cenimy je za wyjątkowy smak oraz niezwykle apetyczny wygląd. Niestety, dosyć łatwo pomylić je z lisówką pomarańczową, która jest zdecydowanie mniej ciekawym grzybem, gdyż zawarte w niej toksyny mogą spowodować bardzo nieprzyjemne zatrucie żołądkowe, poważne uszkodzenie wątroby, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.

Jak je odróżnić? Zazwyczaj lisówka pomarańczowa ma znacznie bardziej intensywny i ciemniejszy kolor niż kurki. Ponadto, blaszki tego niejadalnego grzyba są węższe i gęstsze, a trzonek, w przeciwieństwie do kurki, jest cienki i dosyć długi.

 

Zobacz też: Czy grzyby są zdrowe? Kliknij!


Jak odróżnić pieczarki od muchomora jadowitego? Zobacz na następnej stronie!

Chociaż pieczarki możemy bez problemu dostać w niemal każdym sklepie spożywczym, wiele osób decyduje się zbierać je samodzielnie. Podczas ich poszukiwań, warto zachować czujność, gdyż nawet doświadczony grzybiarz może pomylić pieczarkę z niezwykle groźnym muchomorem jadowitym. Zjedzenie nawet jednego takiego grzyba może spowodować śmierć lub nieodwracalne uszkodzenie wątroby.

Jak je odróżnić? W tym wypadku powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na blaszki zbieranych przez nasz grzybów. W pieczarkach z czasem ciemnieją, natomiast u muchomora jadowitego zawsze pozostają białe. Ponadto, na trzonku muchomora jadowitego znajdziemy ruchomą pochwę, której pieczarki nie posiadają.

 

Zobacz też: Pieczarki - sposób na raka, cholesterol i nadwagę. Kliknij!


Jak odróżnić kanię od muchomora sromotnikowego? Zobacz na następnej stronie!

Kania i gąska zielona należą do bardzo smacznych grzybów, które rosną w wielu regionach naszego kraju. Podczas ich zbierania należy jednak pamiętać, że mają one bardzo niebezpiecznego sobowtóra - muchomora sromotnikowego. Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych grzybów w polskich lasach. Wystarczy zjeść zaledwie 5 gramów, abyśmy znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Co gorsza, pierwsze objawy zatrucia występują dopiero po 8 godzinach, kiedy trucizna, wraz z krwią, dotarła już do wszystkich komórek naszego organizmu.

Jak je rozróżnić? Muchomor sromotnikowy ma trzon mocno zrośnięty z kapeluszem. U jego podstawy znajdziemy również wyraźną pochwę, która nie występuje u podobnych, jadalnych grzybów. Muchomora sromotnikowego łatwo odróżnimy od kani, przyglądając się ich kapeluszom. U tych pierwszych jest on płaski i równy, natomiast w kanie posiadają na kapeluszu charakterystyczny garb.


Zobacz też: Jak ugotować kanie? Kliknij!


Jak odróżnić smardze od piestrzenicy kasztanowatej? Zobacz na następnej stronie!

Mimo iż smardze należą do gatunków chronionych w Polsce, wiele osób decyduje się na ich poszukiwania. Te jadalne grzyby można jednak bardzo łatwo pomylić z trującą piestrzenicą kasztanowatą, której zjedzenie może spowodować w zniszczenie nerek, śledziony, wątroby i szpiku kostnego oraz utratę wzroku.

Jak je odróżnić? Doświadczony grzybiarz nie powinien mieć problemów z rozróżnieniem tych dwóch grzybów. Powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na ich kapelusze. Smardz wygląda bardziej jak gąbka, natomiast piestrzenica ma wypukłe fałdy, upodabniające ją nieco do orzecha włoskiego.


Zobacz też: Produkty, które najczęściej powodują zatrucia pokarmowe. Kliknij!


Jak odróżnić opieńki od maślanek? Zobacz na następnej stronie!

W przypadku opieniek i maślanek bardzo łatwo o pomyłkę, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z młodymi grzybami. Oba gatunki rosną w grupach, na bokach drzew oraz mają niewielkie pomarańczowo-brązowe kapelusze. Niestety, zjedzenie maślanek może spowodować bardzo nieprzyjemne zatrucie, objawiające się wymiotami, biegunką, bólami brzucha oraz wzdęciami.

Jak je odróżnić? Zbierając te grzyby powinniśmy zwrócić uwagę na ich kapelusze - jadalne opieńki mają na nich lekkie zadziorki, natomiast kapelusze maślanek są ciemniejsze i gładkie. Ponadto, blaszki opieńki są jaśniejsze i najczęściej przybierają kremowy kolor.


Zobacz też: Najgorsze kulinarne duety. Tych produktów nie łącz ze sobą! Kliknij!

Tekst: Sylwia Cisowska/ Smaker.pl

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Domowe Bake Rolls

Mega chrupiące domowe Bake Rollsy, zdecydowanie lepsze niż te kupne, a do teg...

Odsłon: 63

15 min
4
Dania główne Gołąbki z młodej kapusty

Dzisiaj kolejne gołąbki tym razem przygotowane dla rodzinki na imprezę urodzi...

Odsłon: 4832

60 min
14

Polecane artykuły

Informacje Wiosenne sałatki palce lizać. Szparagi, rzodkiewka i sałata w roli głównej

Wiosna i lato to czas, w którym w sklepach i na targowiskach królują sezonowe warzywa. Nowalijki – bo to głównie o nich mowa – zachwycają nie tylko...

3
Informacje Nowalijkowy sok na oczyszczenie organizmu i usunięcie nadmiaru wody. Najlepiej pij na czczo

Młoda natka pietruszki, spożywana w formie soku na czczo, jest doskonałym środkiem na oczyszczenie organizmu i usunięcie nadmiaru wody. Bogata w wi...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: pomidorowa z mleczkiem kokosowym, pierogi z ricottą, bezy z bitą śmietaną i owocami

To już ostatni odcinek kulinarnego programu „Ewa gotuje” w tym sezonie, dlatego tym bardziej warto towarzyszyć Ewie Wachowicz w kuchni - w sobotę,...

1
Informacje Wybrano najlepsze ciasto świata. Polska szarlotka zajęła pierwsze miejsce

Chociaż ciasta z jabłkami znajdziemy w menu wielu kuchni świata, to właśnie polska szarlotka robi prawdziwą furorę wśród zagranicznych turystów. W...

133