Sezon na truskawki

Witaminy i minerały w codziennej diecie

Aby organizm człowieka mógł prawidłowo funkcjonować, musi otrzymywać odpowiednie składniki odżywcze. Witaminy i minerały to bardzo ważne elementy codziennej diety, ponieważ ich niedobór grozi mniej lub bardziej zaawansowanymi konsekwencjami zdrowotnymi.

 

 

 

Jakie witaminy powinny być uwzględnione w codziennej diecie?

 

Codzienna dieta każdego człowieka powinna zawierać odpowiednie witaminy i minerały. Witaminy z grupy B są niezwykle ważne dla naszego układu nerwowego i prawidłowego funkcjonowania mózgu. Nasze posiłki powinny uwzględniać witaminę B1, B2, B3, B5, B6 oraz B12. Ich głównym źródłem są ryby, mleko, jajka oraz orzechy ziemne. Witamina B12 wytwarza czerwone krwinki i materiał genetyczny. Odgrywa istotną rolę również dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i metabolicznego.


Z kolei witamina A odpowiada za narząd wzroku, a także odpowiednią pracę tarczycy, gardła, płuc i jelit. Z pożywieniem możemy dostarczyć ją dzięki owocom i warzywom w kolorze pomarańczowym oraz produktom mlecznym, tłustym rybom i z jajkami.


Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, który pobudza odporność oraz zwalcza bakterie i drobnoustroje. Znajdziemy ją w owocach i warzywach takich jak czarna porzeczka, papryka, szpinak, w cytrusach i pomidorach. Witamina D jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz zębów, ze względu na to, że reguluje wchłanianie się wapnia i fosforu. Zawarta jest w tranie, rybach i produktach mlecznych.


Witamina E to silny przeciwutleniacz nazywany również witaminą młodości, ponieważ zapobiega namnażaniu się wolnych rodników i hamuje procesy starzenia skóry. Znajdziemy ją w migdałach, orzechach, kapuście oraz maśle. Witamina K odpowiada za uszczelnienie naczyń krwionośnych i wykazuje działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Jej największe ilości znajdują się w szpinaku, brukselce, jarmużu, sałacie, kalafiorze czy pomidorach.

 

Jakie minerały powinny być uwzględnione w codziennej diecie?

 

Codzienna dieta powinna zawierać wapń, który odpowiada za mocne zęby i kości oraz magnez, który bierze udział we wszelkich procesach przemiany materii i przekazywaniu informacji między poszczególnymi komórkami ciała. Jego niedobór często możemy odczuwać przez drżenie powieki, mięśni lub nadmierne zmęczenie. Potas z kolei reguluje gospodarkę wodną organizmu, a sód jest podstawowym składnikiem większości płynów ustrojowych. Niezwykle ważnym minerałem jest żelazo, które jest jednym z najważniejszych składników hemoglobiny, czyli białka znajdującego się w czerwonych krwinkach.

 

 

Materiały partnera

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Zupa meksykańska

Bardzo pożywne i smaczne danie jednogarnkowe,które urzeknie każdego . Polecan...

Odsłon: 12047

30 min
19
60 min
4
>60 min
1
60 min
1
Dania główne Placek po węgiersku

Placek po węgiersku to wyjątkowe połączenie chrupiącego na zewnątrz i miękkie...

Odsłon: 1113

60 min
7

Polecane artykuły

Informacje 10 przepisów na ładne ciasta. Goście będą nimi zachwyceni już przed spróbowaniem

Niezależnie od tego, jakie słodkości planujesz upiec w najbliższym czasie, warto zadbać o to, żeby nie tylko pysznie smakowały, ale też pięknie wyg...

28
Informacje Jak zrobić dobre ciasto drożdżowe? Pięknie wyrośnie, będzie delikatne w smaku i bardzo puszyste

Choć fanów ciasta drożdżowego jest wielu, to jego przyrządzanie może przysporzyć wielu problemów, dlatego uznawane jest za skomplikowane. Z właściw...

15
Informacje Ciasto, które warto znać. Fale Dunaju, czyli popisowy deser gospodyń z PRL-u

Ciasto Fale Dunaju było kiedyś obowiązkową pozycją w menu rodzinnych spotkań i prywatek. Obecnie pamięć o nim wydaje się zanikać. Niesłusznie, gdyż...

24
Informacje Jak zrobić idealną kruszonkę do ciast i deserów? Podpowiadamy

Trudno znaleźć osobę, która nie lubiłaby ciast z kruszonką. Ten uniwersalny składnik jest idealnym uzupełnieniem ciast i deserów. Jak ją zrobić, ab...

20