Sezon na truskawki

Zasusz, a potem przygotuj herbatkę. Działa jak lek przy infekcjach wirusowych, wzmacnia serce

Do kwiatów, które kojarzą nam się z jesienią, z pewnością można zaliczyć chryzantemy. Nie tylko cieszą oko mnogością barw, wykazują także wiele prozdrowotnych właściwości. Można zrobić z nich prozdrowotną herbatę. Sprawdź, jak ją przygotować oraz na co pomaga napar z chryzantemy.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Chryzantemy są kwiatami, które najczęściej zanosimy na groby zmarłych podczas Wszystkich Świętych. Dawniej kwiaty te były kojarzone ze zdrowiem oraz długowiecznością. Obecnie niewiele osób wie, że te rośliny wykazują wiele właściwości prozdrowotnych. Okazuje się jednak, że suszone kwiaty chryzantem można z powodzeniem wykorzystać, np. do przygotowania herbaty. Sprawdź, na co pomagają kwiaty chryzantemy oraz jak pić napar z chryzantemy, aby wesprzeć organizm.

Sprawdź także: Niedoceniane warzywo, które poprawia trawienie i zmniejsza ciśnienie krwi

Kwiaty chryzantemy – właściwości

Chryzantemy kryją w sobie wiele prozdrowotnych właściwości, są źródłem antyoksydantów, m.in.:  flawonoidów oraz antocyjanów. Pomagają chronić organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, działają przeciwstarzeniowo oraz antynowotworowo. Dodatkowo kwiaty chryzantemy wykazują właściwości wyciszające, uspokajające i redukujące stres, dlatego warto podawać ją w stanach napięcia nerwowego.

Szeroko znane jest także działanie przeciwzapalne kwiatów chryzantemy. Pomaga w regeneracji mięśni oraz wpływa pozytywnie na zdrowie stawów. Zmniejsza także ryzyko wystąpienia osteoporozy. Polecane są osobom, które borykają się z wysokim ciśnieniem krwi. Co więcej, napar z chryzantemy działa korzystnie na pracę serca, zapobiega chorobom takim jak miażdżyca i zawał.

Na co pomagają kwiaty chryzantemy?

Herbata z chryzantemy może być pomocna, jeśli dopadnie cię przeziębienie lub grypa. Posiada właściwości przeciwgorączkowe, działa również korzystnie na drogi oddechowe.

Chryzantemy są źródłem wielu substancji mineralnych, m.in.: potasu, magnezu, selenu i cynku. To także źródło witamin z grupy B, witaminy C oraz A, która korzystnie wpływa na zdrowie oczu, dlatego napar z chryzantemy poleca się jako profilaktyczne działania przy chorobach takich jak zaćma, czy zwyrodnienie plamki żółtej. Napar z chryzantemy pomaga również przyspieszyć metabolizm.

Napar z kwiatów chryzantemy polecany jest również do stosowania zewnętrznego na skórę. Polecany jest osobom, które cierpią na łuszczycę. Co więcej, chryzantemy mają również wpływ na kondycję skóry, pomagają pozbyć się zmarszczek i przebarwień.

Jak przygotować napar z chryzantem?

Smak naparu z chryzantemy można porównać do herbaty rumiankowej. Jego przygotowanie jest niezwykle proste, wystarczy, że do garnka wlejesz szklanką wody, doprowadzisz ją do wrzenia, a następnie wsypiesz około trzech gramów suszonych kwiatów chryzantemy. Następnie wyłącz grzanie i zaparzaj przez około 10 minut. Na koniec odcedź napar. Jak pić napar z chryzantemy? Nie należy przekraczać dawki dwóch porcji na dzień.

Kto nie powinien pić naparu z chryzantemy?

Chociaż picie naparu z chryzantemy jest zdrowe, istnieją pewne przeciwskazania do jego stosowania. Wypicie takiej herbaty może skończyć się dolegliwościami układu oddechowego oraz podrażnieniami skórnymi. Napar z chryzantemy może być niebezpieczny dla alergików, kobiet w ciąży, oraz tych, które karmią piersią. Jeśli na stałe przyjmujesz leki, picie napoju warto skonsultować z lekarzem. 

Zobacz także:

Kulinarne hity z PRL-u - ile z nich pamiętasz? Sprawdź się w quizie »

Obowiązkowa czynność z maślakami. Tylko tak unikniesz problemów żołądkowych »

Takie zmiany na skórze u dorosłego to sygnał alarmowy. Szwankują hormony lub metabolizm »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
3

Polecane artykuły

Informacje 10 przepisów na ładne ciasta. Goście będą nimi zachwyceni już przed spróbowaniem

Niezależnie od tego, jakie słodkości planujesz upiec w najbliższym czasie, warto zadbać o to, żeby nie tylko pysznie smakowały, ale też pięknie wyg...

28
Informacje Jak zrobić dobre ciasto drożdżowe? Pięknie wyrośnie, będzie delikatne w smaku i bardzo puszyste

Choć fanów ciasta drożdżowego jest wielu, to jego przyrządzanie może przysporzyć wielu problemów, dlatego uznawane jest za skomplikowane. Z właściw...

15
Informacje Ciasto, które warto znać. Fale Dunaju, czyli popisowy deser gospodyń z PRL-u

Ciasto Fale Dunaju było kiedyś obowiązkową pozycją w menu rodzinnych spotkań i prywatek. Obecnie pamięć o nim wydaje się zanikać. Niesłusznie, gdyż...

24
Informacje Jak zrobić idealną kruszonkę do ciast i deserów? Podpowiadamy

Trudno znaleźć osobę, która nie lubiłaby ciast z kruszonką. Ten uniwersalny składnik jest idealnym uzupełnieniem ciast i deserów. Jak ją zrobić, ab...

20