Jesienna kuchnia Ewy Wachowicz

W sobotę 21 października Ewa Wachowicz zaprosiła widzów na wspólne, już wyjątkowo jesienne, gotowanie. Z zebranych grzybów przyrządziła sycącą, czeską zupę. Potem przygotowała racuchy szpinakowe z aromatycznym sosem. Na deser były miniserniki. Odkryj wszystkie pyszne przepisy.

Ewa Wachowicz przygotowała zupę grzybową, szpinakowe racuchy i miniserniki | Fot. materiały prasowe/Polsat

492. odcinek programu „Ewa Gotuje” rozpoczął się nietypowo. Prowadząca relaksowała się, zbierając pyszne maślaki. Jak sama stwierdziła, to wspaniały sposób na ucieczkę od miejskiego zgiełku. Co więcej, zebrane skarby lasu będzie mogła później wykorzystać w kuchni.

Na pierwsze danie Ewa Wachowicz przyrządziła jesienną zupę grzybową z Czech, tzw. kulajdę. Podaje się ją z jajkiem poszetowym lub zrobionym na miękko czy twardo. To zaskakujące połączenie smaków wyszło naprawdę apetycznie.

1. Kulajda - czeska zupa grzybowa według Ewy Wachowicz

 Kulajda - czeska zupa grzybowa według Ewy Wachowicz Zobacz przepis

Kulajda - czeska zupa grzybowa z jajkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Do zupy najlepiej użyć grzybów świeżych, zebranych prosto z lasu. Można ją jednak też przygotować z mrożonych lub suszonych okazów - szczególnie w zimie. Ewa Wachowicz do swojej potrawy dorzuciła prawdziwków i koźlarzy. Choć kulajdę można zjeść też w polskich Sudetach, to ta czeska jest zupełnie wyjątkowa w smaku. Cechuje się słodko-kwaśnym aromatem, który starała się odwzorować prowadząca.

Gospodyni przesmażyła cebulę na maśle, dodała też pokrojone w średnie kawałki grzyby. Po chwili zalała je białym, wytrawnym winem, które całkowicie odparuje, ale podkręci kwaśny smak potrawy. Doprawiła jeszcze mielonym kminkiem i solą, dorzuciła pokrojone w kostkę ziemniaki i zalała wywarem jarzynowym. Poczekała, aż ziemniaki zmiękną i dodała jeszcze śmietany (którą wcześniej zahartowała). Aby nadać kulajdzie charakterystyczny aromat, Ewa Wachowicz dosypała trochę cukru i dolała octu jabłkowego. Całość udekorowała poszatkowaną natką pietruszki i podała z jajkiem poszetowym.

Po czeskiej zupie grzybowej przyszedł czas na leciutkie racuchy szpinakowe z sosem serowym. To przyjemna przekąska pełna witaminy C i żelaza.

2. Racuchy szpinakowe z sosem serowym według Ewy Wachowicz

 Racuchy szpinakowe z sosem serowym według Ewy Wachowicz Zobacz przepis

Racuchy szpinakowe z sosem serowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Placuszki robi się wyjątkowo prosto. Prowadząca liście szpinaku wrzuciła do robota, wbiła tam też jajka, wlała olej i mleko. Wszystkie składniki zmiksowała na gładką masę. Wsypała jeszcze przesianą mąkę i proszek do pieczenia, które nadadzą puszystości racuchom. Doprawiła solą i ponownie zmiksowała do połączenia. Zostawiła ciasto na ok. 15-20 minut, aby się napowietrzyło.

W międzyczasie Ewa Wachowicz przyrządziła sos serowy, który świetnie pasuje do szpinakowej przekąski. Do rondelka wlała mleko i śmietanę, wymieszała oraz podgrzała. Wrzuciła ser starty na grubych oczkach i wciąż podgrzewała, od czasu do czasu mieszając. Po rozpuszczeniu sera zagęściła sos mąką ziemniaczaną (rozdrobnioną w odrobinie zimnej wody). Na końcu dosypała gałkę muszkatołową i przemieszała. 

Na dobrze rozgrzanym oleju usmażyła racuchy z obu stron - tak, aby pięknie się zezłociły. Podała z przygotowanym sosem serowym. 

Zanim gospodyni zabrała się do robienia deseru, w ogrodzie spotkała się z dobrze znanym już widzom pomocnikiem - Adamem. Jak się okazało, marynował on pozostałe po gotowaniu zupy grzyby. W kuchni Ewy Wachowicz nic przecież nie może się zmarnować. Adam postawił na zalewę octową, przygotowaną z wody, octu, cukru i soli. Prowadząca dodała jeszcze kilka ziaren gorczycy i liści laurowych, a następnie poleciła kucharzowi pasteryzację. Sama zabrała się jednak za miniserniki, czyli deser odcinka.

3. Miniserniki kajmakowe według Ewy Wachowicz

 Miniserniki kajmakowe według Ewy Wachowicz Zobacz przepis

Miniserniki kajmakowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Gospodyni postawiła na miniserniki z kajmakiem, sorbetem malinowym i owocami. Choć brzmi wymagająco, to bardzo prosty deser. Na początku Ewa rozpuściła żelatynę we wrzątku (wystarczy pół szklanki). Potem twaróg dwukrotnie przepuściła przez maszynkę do mielenia mięsa i połączyła z kajmakiem. Dodała przestudzoną żelatynę do masy, wymieszała i przełożyła do foremek na panna cottę (można użyć zwykłych filiżanek). Deserki wstawiła do lodówki na godzinę.

W międzyczasie zamrożone maliny przełożyła do robota. Posłodziła cukrem pudrem i zmiksowała, tworząc pyszne „lody”. Miniserniki wyjęła z foremek, podała z sorbetem malinowym i owocami. Udekorowała miętą.

Chcesz poznać wszystkie przepisy z poprzednich odcinków programu „Ewa Gotuje
Są dostępne na PolsatBoxGo »  

Źródło: Polsat / „Ewa Gotuje”, 492. odcinek

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

>60 min
8
Śniadania Mini omleciki z brokułem i marchewką

Dzisiaj bardzo smaczne, proste i szybkie jedzonko, są to mini omleciki z warz...

Odsłon: 198

15 min
15
15 min
5
30 min
13

Polecane artykuły

Informacje Warzywa w tej postaci mają najwięcej witamin i minerałów. Jedz je codziennie

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów kiełków, najczęściej spotkać można te z rzodkiewki, słonecznika, brokułów, czy lucerny. Kryją w sobie moc wita...

0
Informacje Szparagi na 10 sposobów. Pieczone, gotowane, w sosach - najlepsze przepisy

Szparagi to warzywa cenione nie tylko za wyjątkowy smak, ale również bogactwo substancji odżywczych i mnogość zastosowań w kuchni. Możesz przyrządz...

0
Informacje Szczaw – ulubione warzywo naszych babć. Co można z niego zrobić?

Dla jednych szczaw to zwykły chwast, dla innych – smaczne i bardzo zdrowe warzywo. Pomaga przy obrzękach i dolegliwościach układu pokarmowego, spow...

1
Informacje Młoda kapusta z koperkiem Ewy Wachowicz. Jeden składnik robi robotę

Młode, wiosenne warzywa są zazwyczaj najsmaczniejsze, często kryje się w nich również więcej składników odżywczych. Podobnie jest w przypadku młode...

5